Ripple ve R3 Arasındaki 8 Milyar Dolarlık Dava

/ 7 Şubat 2018 / 73 views / yorumsuz
Ripple ve R3 Arasındaki 8 Milyar Dolarlık Dava

Şifreli Yazı İçeren Para Birimi olan Bitcoin, yüksek miktarda artış yaşayarak lokomotif olması, diğer coinleri de etkiledi. Popüler sanal para Bitcoin peşinden gelen diğer en gözde saklı yazı sanal para birimi ise XRP oldu. Ana şirketi de Ripple olan bu sanal para üstüne, ekonomi alanında faaliyet gösteren kuruluşlar tarafından beş milyar dolarlık bir dava süreci başladığı duyuruldu. Blockchain teknolojisi alt yapısı ile çözümlerin üretildiği R3 arasında bir dava söz konusudur. Geçen ay başlayan dava ile konu mahkemeye taşındı.

Piyasaya Yeni Sürülmüş İken Yapılan Anlaşma

Dava tartışmasının çıkış noktası olarak ise, XRP saklı yazı sanal parası piyasaya henüz çıktığı günlere dayanıyor. Piyasaya çıktığı ilk günlerde fiyatı sentler ile zor ölçülen bir değerle ifade edilir iken yapılan bir anlaşma şimdilerde sorun oldu. Takvim yaprakları 2016 senesini gösterir iken eski bir Ripple şirketi CEO’su olan Chris Larsen ile R3 şirketi CEO’su olan David Rutter arasında bir anlaşma yapıldı. İki sene zarfında süren bir dönemde tarih ciheti ile bir sıkıntı gözetilmeden R3 tarafından Ripple şirketine temin edilecek güç karşılığı beş milyar tane XRP saklı yazı parası verileceğine dair bir anlaşma bulunuyordu. Anlaşmanın yapıldığı tarihte sanal para değeri sekiz sent bile değildi. Dava konusu tarih itibarı ile sekiz milyar dolar seviyelerinde görülüyor.

Anlaşma Tek Taraflı Fesih Ediliyor

Hâlihazırdaki Ripple şirketi CEO’su Brad Garlinghouse, geçmişte yapılan bu anlaşmanın tek taraflı fesih edilmesini talep etti. Yapılan anlaşmanın iptal edilme sebebi olarak da R3 şirketi CEO’su olan Rutter tarafından herhangi bir banka üstünden anlaşma yapılmasına yardımcı olmaması olarak gösterildi. Anlaşmanın yapıldığı zamanda o zaman müşteri konumunda bulunan hem Goldman Sachs hem J.P. Morgan hem de Morgan Stanley gibi dünya devlerinin aslında R3 şirketi ile bir yol ayrımına girme kararına dair bir bilgi paylaşmamış olması gösterildi. Düşünce olarak bir nevi iyi niyetin suiistimal edilmesi olarak ön görüldü.

Hem Sözleşme Feshediliyor Hem de Karşı Dava Açılıyor

Sanal para birimi Ripple, sırf anlaşmayı tek yanlı feshetmekle kalmayacaklarını aynı zamanda R3 şirketine karşı tazminat davası açacaklarını deklare etti. R3 şirket yöneticileri, yaptıkları savunma ile dava konusu tüm söylemlerin bir bahane olduğunu, davanın ana sebebinin para olduğunun altını çizdi. Yatırım uzmanları görüşüne göre, davanın kilit noktası, R3 şirketinin Ripple ile yaptığı anlaşmanın detayının suiistimal edilip edilmediğinde yattığı belirtiliyor.

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.