Rusya Mesajlaşma İçin Uyarı Verdi

/ 14 Nisan 2018 / 76 views / yorumsuz
Rusya Mesajlaşma İçin Uyarı Verdi

Rusya’nın başkenti Moskova’da gerçekleşen mahkeme sonucunda haberleşme uygulaması olan Telegram’ın kullanılması yasaklandı.

Bilgileri Paylaşmak Anayasaya Aykırı

Rusya’da bulunan kitle iletişim ve bilgi teknolojileri ile ilgilenen kurum Telegram tarafından haberleşme uygulamasına ait mesaj kodlarının Rusya güvenlik birimleri ile paylaşılmaması üzerine şikayette bulunmuştu. Telegram uygulamasının kurucusu Pavel Durov ise bilgilerin kişisel olduğu ve paylaşılmaması gerektiği konusunda fikirlere sahipti ve bunun anayasa ihlali olduğunu düşündüğü için böyle bir uygulama yapılmadığını belirtti.

Terörü Önlemek İçin Bilgiler Paylaşılmalı

Rus güvenlik ekipleri tarafından yapılan açıklamalara göre olası terör girişimlerini ve teröristleri yakalamak için Telegram’ın bilgileri paylaşmasına ihtiyaç bulunmaktadır. Bu bilgiler içerisinde cihatçıların haberleşme bilgilerinin bulunduğu da Rus istihbarat ekipleri tarafından yapılan iddialar arasında yer alıyor.

Temyizden Sonra Karar Uygulanacak

Moskova’da yapılan mahkeme sonrasında çıkan karar, yani Telegram’ın yasaklanması için uygulamaya henüz geçilmediği ve gelecek günlerde temyizden sonra kararın uygulanacağı belirtiliyor.

Telegram’ın Dünya Çahpında 200 Milyon Kullanıcısı Var

Telegram haberleşme uygulamasının dünya çapında yaklaşık olarak 200 milyon kullanıcısı olduğu söyleniyor. Telegram uygulaması bilindiği üzere siyasi aktivistler tarafından kullanıldığı düşünülüyor ancak Rus güvenlik birimlerine göre cihatçılar da uygulamayı kullanıyor ve bu nedenle bilgilerin paylaşılması önem taşıyor.
Mahkeme sonrası alınan karar Telegram’ın kurucusu Parel Durov’un anayasayı ihlal etmemek ve kişisel bilgileri paylaşmamak adına talepleri geri çevirmesi üzerine alındı. Telegram Rus güvenlik güçlerinin bilgileri paylaşmama iddiası üzerine şikayet edilince mahkeme tarafından yapılan duruşma sonrası Telegram hakkında kapatma kararı alındı. Gelecek günlerde temyizin ardından Telegram yasağının uygulamaya geçmesi bekleniyor. Dünya çapında yaklaşık olarak 200 milyon kullanıcısı olan Telegram mahkemenin görülmesinden sonra alınan karar doğrultusunda artık kullanılamayacak.

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.