Rüyada İlişkiye Girmek Orucu Bozar Mı?

/ 18 Mayıs 2018 / 89 views / yorumsuz
Rüyada İlişkiye Girmek Orucu Bozar Mı?
Sahur vaktinden iftar vaktine kadar yemeden, içmeden uzak durmak ve her türlü insani zevklerden uzak durmak gerekir oruçlu olduğumuz gün. Peki olayların tamamen bizim dışımızda geliştiği rüyalarımızda, rüya gördüğümüz sırada cinsel ilişkiye girmemiz orucu bozar mı? Bu soru ramazan aylarında en sık sorulan sorulardan biridir çünkü, birçok kişinin başına gelebilecek bir hadisedir. Orucu bozulan kişinin kefaret orucu tutması mı gerekir, kaza orucu tutması yeterli midir, rüyada boşalmak orucu bozar mı, bu soruların cevabını islami kaynaklar şu şekilde açıklıyor.

Rüyada İhtilam Olmak Orucu Bozar Mı?

Kişi oruçlu olduğu gün rüyada ihtilama girerse, orucu bozulmaz. Rüya sırasında cinsel ilişkiye girmek, orucu bozan haller arasında sayılmaz. Rüyada cinsel ilişkiye girildiği halde meni de gelmezse, cenabet olma hali gerçekleşmez ve gusül abdestine de ihtiyaç olmaz. Oruçlu kişi, uyandığında kendisinde bir ıslaklık hissederse, gusül abdestini alır ve bu halde orucunu tutmaya devam eder. Gelen sıvının meni olmadığını mezi ya da vedi olduğunu bilen oruçlu gusül abdesti almaz. Mezi: Şehvetli anlarda gelen az miktarda saydam sıvı, Vedi: İdrar sonrası gelen neredeyse görünmeyecek kadar az sıvı.

Diyanet’in Cevabı

Diyanet işleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından vatandaşların sorularına orucu bozan haller konusunda birçok cevap verilmiştir. Sorulan sorulardan biri de, rüyadayken ihtilam olmanın yani cinsel ilişkiye girmenin orucu bozup bozmadığıydı. Diyanet’in bu hususta verdiği cevap şu şekilde paylaşıldı. Oruçlu olunduğu halde rüyada ihtilam olmak orucu bozan durumlardan değildir. Bu halde gusül abdesti icap eder, gusül abdestini almadan sabahlamak oruca herhangi bir sorun teşkil etmez. Fakat güsül abdestini sabah namazına kadar ertelemek günah olarak sayılmaktadır. Çünkü abdestsiz olarak namaz da terk edilmiş olunur şeklinde ifade edilmiştir. Peygamber efendimizin de imsak sonrasında sabah namazı süresi içerisinde yıkandığı rivayet edilmektedir.

Gusül Abdesti Alınmalı

Kişi gerek gündüz olsun gerek gece olsun, oruçlu iken ihtilama girerse ve meni geldiği takdirde gusül abdesti alır, fakat abdest alırken, gusül işlemi yapılırken, ağız ve burundan alınan suyun kaçmamasına dikkat edilmesi gerekir.

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.