Sağlıklı Bir Yaşam İçin Dikkat Etmemiz Gerekenler

/ 13 Temmuz 2018 / 23 views / yorumsuz
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Dikkat Etmemiz Gerekenler

Son yıllarda giderek artmakta olan insan sağlığına ilişkin problemleri sık sık duyuyoruz. Çevresel faktörler, yiyecek, içecek, hareket yetersizliği gibi masum duran birçok olaydan dolayı sağlığımız fazlaca tehdit altında bulunuyor. Peki bunların önüne geçmek ve sağlımızı korumak adına neler yapabiliriz? İşin tamamen bizde bittiğini bilmemiz yeterli olacaktır.

1.Beslenme Kültürümüzü Gözden Geçirmek

Dengeli ve yeterli bir beslenmenin karın tokluğundan ibaret olduğu tabii ki söylenemez. Fakat çoğu insan doyma hissinin sağlığının önüne geçmesine izin vermekte. Kendinizi robotlaştırın demiyorum fakat yeme içme olaylarını sistematik bir tabloya göre yapmaya başlasanız iyi edersiniz. Sırf doymak adına midenizi karbonhidrat ile tıkamak ve aşırı yağlı içerikli beslenmek sağlığınızı çok büyük sıkıntılara doğru sürükler.

2.Denge Demişken Nedir Bu Denge?

Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu vitaminleri ve mineralleri çevreden güneş ve hava yoluyla almakla yetinemeyiz. Bunların büyük bir çoğunluğunu gıdalardan temin ederiz. Vücudumuzun depo edip-edemediği yiyecek gruplarını öğrenerek işe başlayabiliriz. Sosyal yaşantımız ve günlük yaşantılarımızın da getirip getirebileceği farklı durumlara istinaden çeşitli besinlere daha çok yönelebiliriz. Örneğin; masa başında çalışan insanların yüksek kalorili yiyecek ve içecek gruplarından kesinlikle uzak durmaları gerekiyor. Fazlaca insan gücüyle çalışan meslek grupları ise bu yiyecek içecek gruplarına sağlıklı yani organik olmak kaydıyla daha fazla ilgi duyabilirler. Sosyal yaşantısını sporla birleştirmiş olan kimseler ise daha çok protein ağırlıklı beslenebilirler.

3.Meyve Ve Sebzeyi Her Gün Tüketin

Evet vücudumuzun aradığı vitamin gruplarını meyve ve sebzelerden karşılayabiliriz. Ek gıda takviyesi yapmamak sağlıklı beslenmek adına her gün meyve ve sebzelerle iç içe olmamız gerekmektedir. Zaten depo edilebilenler depo edilecek, ihtiyacımız kadar olanlar ise bize zarar vermeden vücuttan atılacaktırlar. Tabi ki şekerli meyvelerden çok fazla tüketmemekte fayda var. Sebze ve meyveyi de karbonhidratlar gibi çok aşırı şekilde tüketmemeliyiz.

4.Kırmızı Et, Tavuk Ve Balık Eti Tüketin

Gelişimimiz ve yaşamsal faaliyetlerimiz açısından et ürünleri meyve ve sebzeler kadar önemlidir. Fakat aşırı olması böbrekte ve vücutta yağlanmalara sebep olabilir. Bu et türlerinden en yararlı ve en masum olanı tabii ki de balık etidir. Çeşitli salatalarla birlikte haftada en az bir kere balık tüketimi beyin ve kalp sağlığı açısından oldukça önemlidir.

5.Kuruyemişler Fora!

Mineral demişken, oldukça fazla çeşitte mineral içeren birçok kuruyemiş var. Ülkemizde kuruyemiş yetiştirme konusunda oldukça zengin bir konuma sahip. Hemen hemen her tür kuruyemişi bünyemizde barındırıyoruz. Fakat tabi ki bazı meyve ve sebzeler gibi kuruyemişlerinde çoğunun fazlasından kaçınmalıyız. Örneğin; kaju. Çok faydalı bir yemiş olmakla beraber aşırı da yağlı bir yemiştir. Çeşitli cilt sorunlarına davetiye çıkarabilir ve daha da önemlisi kilo almanıza sebep olabilir. Kararınca bol çeşit olarak tüketmekte fayda var.

6.Süt Ürünleri Kullanın

Kemik hastalıklarını önlemek ve kemik sağlığı ve sağlamlığı için bol bol süt ve süt ürünü kullanmalıyız. Kahvaltı sofralarımızın vazgeçilmezi olarak kullandığımız çeşitli peynirlerden her gün yiyebiliriz. Fakat onları da çoğa kaçmadan tüketmeliyiz. Her gün 300-400ml süt içmeli, yemeklerimizin yanında yoğurt tüketmeye gayret göstermelisiniz.

7.Yumurta

Her gün en az iki yumurta yemek vücudun günlük alınacak protein miktarına güzel derecede yardım sağlayacaktır ve yağ dengelerini düzenlemekte kolesterol hastalığından sizi kamufle edecektir.

8.Son Olarak Su İçin

Günlük bünyemize göre en az 1.5-2lt su tüketmeliyiz. Vücudumuzun ürettiği toksinleri atmak ve enerji sağlaması adına en önemli takviyemiz su olacaktır. Su yaradılışımız gereği bizim olmazsa olmazımızdır ve bunu asla unutmamalıyız. Ve bunlara ek olarak hareketsiz bir yaşamı tercih etmek bizim elimizde olmasa bile günde en az 1000 adım atmaya sizi davet ediyorum.

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.