Serum Almak Orucu Bozar Mı?

Serum Almak Orucu Bozar Mı?
Uzun yıllardır özellikle Ramazan aylarında tartışma konusu olan sorulardan biri de serum almanın orucu bozup bozmadığı olmuştu. Oruç vazifesini layığı ile yerine getirmek isteyen Müslümanlar için bir muamma olan bu konu, bu Ramazan ayında da oldukça gündem olacak gibi göründü. Bunun üzerine Diyanet İşleri Başkanlığı konu ile ilgili son noktayı koydu. Hem serum hem de kan almak ile ilgili konular başta olmak üzere daha birçok sorunun cevabını veren Diyanet İşleri Başkanlığı, oruç tutan ve oruç tutmaya hazırlanan birçok kişinin akıllarındaki soruların cevabını verdi. Peki, serum almak orucu bozar mı?

Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan Serum Açıklaması Yapıldı

Ramazan ayında özellikle sağlık sorunu yaşayan bireyler tarafından ilaçlar ile ilgili sorular sorulmakta. Hangi ilaçların alınabileceği, hangi ilaçların hangi zaman dilimleri içerisinde alınabileceği ve serum, ilaç almak gibi durumların orucu bozup bozmayacağı, her zaman merak edilen konular arasında yer almakta. İnsanların akıllarında oruç ile ilgili şüphe bırakan bu sorular, Diyanet İşleri başkanlığı tarafından aydınlatıldı. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından şu açıklama yapıldı: “Gıda ve keyif verici olmayan enjeksiyonlar yemek ve içmek anlamına gelmediklerinden orucu bozmazlar. Ancak gıda ve keyif verici enjeksiyonlar orucu bozar. Hastaya serum veya kan verilmesi de orucu bozmaktadır”
Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan bu açıklama, insanların akıllarında serum almak ile ilgili hiçbir şüphe bırakmadı. Serum ve kan almanın kesinlikle orucu bozan unsurlar olduğu bir kez daha yinelenmiş oldu. Hastalıklar ile mücadele eden bireylerin çok acil durumlar ile karşı karşıya kalmaması durumunda, tedavi için serum ve kan alma gibi işlemlerini iftardan sonra yaptırmaları da önerildi. Bunun yanı sıra sağlık söz konusu olduğunda da insanların oruç tutmak zorunda olmadıkları da belirtildi. Tedavi süresi bitip sağlığına kavuşana kadar oruç tutmamanın hiçbir sakıncası olmadığı da Diyanet İşleri başkanlığı tarafından altı çizilen konulardan biri oldu. Ancak hastalığına rağmen diğer insanlar ile birlikte oruçlarını tutmak isteyen kişilerin tedavi süreçlerini iftar ve sahur arası dönemlerde yaptırabilecekleri de belirtildi.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Gökhan Ayhan

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir