Sevakin’in Tarihi ve Ekonomik Açıdan Önemi

Sevakin’in Tarihi ve Ekonomik Açıdan Önemi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sudan ülkesi ziyaretinde Sevakin adasını yeniden restore ve ihya etmek talebiyle Türkiye’ye tahsis edilmesini istemişti. Sudan devlet başkanı Ömer el Beşir teklifi kabul etmesinin ardından gündeme gelen Sevakin adası vatandaşlar tarafından merak edildi ve araştırılıyor. Sevakin’in tarihi ve ekonomik açıdan önemi hakkında detaylar haberimizde.
Sevakin, Sudan’ın kuzeydoğusunda Kızıldeniz kıyısında bir liman kenti. Limanda üzerinde tarihi kalıntılar bulunan aynı adlı bir ada yer alıyor. Kentte adada Osmanlı tarihi açısından büyük önem taşıyor. Sevakin adasının geçmişi antik çağa dayanıyor. Mısır firavunu 3. Ramses’in milattan önce 10. Yüzyılda inşa ettiği limanla adada hayat başladı. Sevakin adası zaman içinde Afrika’nın Kızıldeniz’e açılan ticaret limanı olarak stratejik önem kazandı.
Adanın içinde yer aldığı adanın geçmişi ise 12. Yüzyıla dayanıyor. Sevakin o dönemde daha kuzeydeki Aytap limanına rakip olarak çıktı. Aytap’ın 1428’de yıkılmasıyla Kızıldeniz’in Afrika kıyılarındaki en önemli limanı haline geldi. Liman aynı zamanda Afrikalı Müslümanların Mekke’ye gitmek için kullandıkları hac kapısı. Sevakin Afrikalı hacıların uğrak yeri olma özelliğini 400 yıllık Osmanlı geleneği altında da sürdürdü.

Sevakin, Yavuz Sultan Selim’in 1517’de Mısır’ı fethetmesi ile Osmanlı topraklarına katıldı. 1554’te bugünkü Eritre, Cibuti ve Kuzey Somali’yi kapsayan Habeş eyaleti kuruldu. Sevakin adası eyalet merkezi oldu. Habeş valileri burada ikamet etmeye başladı. Osmanlılar bölgenin muhafazası için buraya kaleler inşa etti. Kentin idaresi 1865’de Mısır Hıdivliğine bırakıldı. 1882’de Mısır’ın İngilizler tarafından işgaliyle Sevakin fiilen Türk hakimiyetinden çıktı. 24 Temmuz 1923’te imzalanan Lozan Antlaşmasının 17. Maddesi ile kent resmen İngiliz idaresi altındaki Mısır’a geçti. Sudan’ın 1956’da bağımsızlığını kazanmasıyla Sevakin bu ülkenin sınırları içinde kaldı.
Sevakin, 20. Yüzyılın başıyla Port Sudan limanın kurulmasıyla ticari önemini yitirdi. 1918’deki depremde ada harabeye döndü. Kent hala Afrikalı hacıların kullandığı bir liman olmayı sürdürüyor. Buranın Türkiye’den umreye gidenlerin tarihi kalıntıları gezeceği, gemiyle Cidde’ye geçeceği bir turizm noktası haline getirilmesi planlanıyor.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir