Sigara İçmek Orucu Bozar Mı?

Sigara İçmek Orucu Bozar Mı?
Günümüzde ki en kötü be bağımlı alışkanlıkların başında gelen sigara içmek, ramazan ayının gelmesi ve oruçların tutulmasıyla insanları ciddi anlamda zorlamaktadır. Sigara içmek keyif veren bir durum olduğu için ve bazı insanların artık tiryakilikten de ileri giderek aşırı bağımlı olmaları oruç tutar iken kendilerinin çok zorlanmasına neden olmaktadır.
Her ramazan olduğu gibi bu ramazanda da inşalar şunu merak ediyor acaba sigara içmek orucu bozar mı? Bilindiği üzere sigara içmek fiili olarak yemek veya su içmek gibi bir şey değildir. Açlık ve tokluk hissi de oluşturmayan sigaranın orucu bozmadığı gibi yanlış bir düşünce olabilir fakat sigara içmek orucu bozar ve kefalet gerektirir.

Bazı Âlimlere Göre Haram Bazılarına Göre Mekruh

Sigara, nargile gibi tütün ürünleri önde gelen âlimler tarafından verilen fetvalarda iki durum söz konusu olmuştur. İlk durum âlimlere göre sigara içmek insan sağlığına direkt bir etkide bulunduğundan bunun haram olduğunu belirtmiştir. Bazı âlimlere göre ise sigara içmek mekruh yani harama yakın bir durumdadır. Yani sigara içen birey haram işlemekten bir alt kademe olan mekruh durumuna düşmüştür. Bu iki fetvanın da ortak bir noktası vardır o da sigara ve tütün ürünleri içmenin günah olduğu gerçeğinin değişmemesidir. İşte bu yüzden oruç tutarken insanların normal olarak günah işlemekten, yeme-içme, cinsel ilişki gibi durumlardan uzak durarak ibadet etmemiz gerekiyor. Sigara her iki duruma da girerek hem günah hem de yeme-içme orucu bozar ve altmış bir gün kefalete neden olmaktadır.

Bir Başkasının İçtiği Sigara Dumanı Orucu Bozar Mı?

Sigara içmek artık günümüzde aktif ve pasif olarak ayrılmaktadır. Yani siz aktif olarak sigara içmemektesiniz fakat yakınınızda olan birisi sigara içen olabilir. Böyle durumlar da aslında sizlerde pasif sigara içen birey olmaktasınız. Ramazan ayında insanlar bazı sebeplerden dolayı oruçlarını tutamayabilir. Sizlerde oruçlu iken mecburi olarak bazen oruç tutmayan insanlarla aynı ortamlarda bulunabilirsiniz. Böyle durumlarda oruç tutmayan bireylerin içtiği sigaraların dumanı size gelse daha sizin orucunuz bozulmaz.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Gökhan Ayhan

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir