Şimşek ABD Hazinesinin Banka Talebine Açıklık Getirdi

Şimşek ABD Hazinesinin Banka Talebine Açıklık Getirdi

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek yaptığı açıklamada, Amerika Birleşik Devletleri Hazinesi’nin yalnızca bir Türk Bankası hakkında bilgi talebinde bulunduğunu açıkladı.
Başbakan Yardımcısı Şimşek, ABD’de yürütülen dava ile ilgili açıklama yaptı. İşte satır başları:

Yalnızca Bir Banka için Talep

“Bugün itibarıyla bir bankamız hariç hiçbir banka hakkında ABD Hazinesi’nin başlattığı bir bilgi talebi dahi yok. Sadece bir bankamızla ilgili, ki o konuda da açıklama yapıldı, bir bilgi talebi var”

Kredi Genişlemesi Var

“Şimdi hızla normalleşiyor hatta yakın dönem ortalamasının da altına inmiş durumda. Dolayısıyla ‘aşırı ısınma olacak mı?’ sorusuna bu bir cevap. Bankacılık sektörünün en önemli sorunu kredi mevduat oranının çok yüksek olması. Kamu harcamalarının vergilerle finanse ettiğiniz ölçüde geleceğe daha emin adımlarla yürüyorsunuz ya, bankacılık sektörü de önemli ölçüde kredileri mevduatla finanse ediyorsa nispeten risk algısı daha düşük olur.”
Bankacılık Sektörü Nötr Pozisyonda
“Dolaylı olarak kur etkisinin bankacılık bilançosunu bir miktar etkilemesini beklersiniz. Döviz kredilerinde, problemli kredilerin toplam kredilere oranı yüzde 1 ama genel anlamda baktığınızda yüzde 3. 2013’ten bu yana bu kadar çok kur şoku, liradaki değer kaybına rağmen bankacılık sistemi bu portföyü iyi yönetmiştir.”
Reel Sektörün Ciddi Döviz Açığı Var
“Fakat bir yıl vadeye kadar baktığınızda, bir yıllık vadede reel sektörün döviz varlıkları döviz yükümlülüklerinden yaklaşık 7,3 milyar dolar daha fazla. Kısa vadede şu anlama gelmiyor; bazı şirketlerin yükümlülüğü, bazı şirketlerin varlığı var. Sistemin geneli açısından bakınca 1 yıllık bir perspektifle genel anlamda bilanço etkisinin sınırlı olduğu anlamına geliyor. Liradaki değer kaybı ve oynaklık reel sektör için önemli bir endişe kaynağı. Ondan dolayı zaman zaman bu oynaklığın reel sektör döviz talebi nedeniyle çok daha abartılı şekilde piyasalarımızda yaşandığını söyleyebilirim.”

Doğrudan Sınırlama Geliyor

“25 bin şirketimizin döviz yükümlülüğü var. Bu 25 bin şirketimizin 23 bininin döviz yükümlülüğü 15 milyon dolar ve altında. Bunlar nispeten küçük, kısmen orta ölçekli şirketler. 23 bin şirketin açık pozisyondaki payı yüzde 16 civarı. 2 bin büyük firmanın ise payı yüzde 84 civarı. Biz ilk aşamada 2 bin firmaya ilişkin veri toplamanın yasal altyapısını bu hafta oluşturduk. Bir çerçeve oluşturacağız. Bu küçük ve kısmen orta ölçeklilere biz doğrudan doğruya sınırlama getireceğiz. Niyetimiz şu; hane halkına aldığımız tedbire benzer bir tedbir alacağız.”
 

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Gökhan Ayhan

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir