Şirketlerde Bulunan CEO’nun Görevleri Nelerdir?

/ 16 Nisan 2018 / 362 views / yorumsuz
Şirketlerde Bulunan CEO’nun Görevleri Nelerdir?

Yönetim kurulundan aldığı hedefleri gerçekleştirmek için stratejik kararlar alan ve bunları uygulamaya sokan aslında bir şirket çalışanıdır. Ekonomik anlamda büyük olan şirketlerin icra işleriyle ilgilenen ve yönetim kuruluna karşı sorumlu olan kişidir. İngilizce kelimelerinin kısaltımı olan CEO mesleği (Chief Executive Officer) Türkçeye baş yönetici olarak çevrilmiştir.

Şirketler kuruluş amaçlarında temel olarak kar ve süreklilik vardır. Firma bu iki amacını doğru bir şekilde gerçekleştiriyor ise faaliyetlerini doğru ve zamanında yapmaktadır. Bu faaliyetlerin doğru yapılması demek şirketin aslında pazarda durumunun iyi olduğunun ve planlamasının etkili olarak devam ettiğini göstermektedir. Kar yapan ve işlerin iyi gittiği bir şirkette gözler CEO’ya çevrilir çünkü başarının altında yatan gerçek kahraman aslında bu kişilerdir. Medya yüzü olarak da bazı sorumlulukları olan CEO mesleği fazlasıyla görevlere sahiptir.

CEO’nun görevleri

İdarecilerin idarecisi olarak da tanımlanan CEO, sadece şirketin kar amacını göz önüne alarak planlamalar yapmamaktadır. Şirket karı yanında diğer paydaşların yani çalışanların, ortakların, tedarikçilerin, bayilerin ve en önemlisi devletin çıkarlarını da göz önüne almalıdır. CEO mesleği ayrıca firmaların beyin takımlarının ve yönetim kurulunun aldığı kararları uygular iken kardan tüm şirket çalışanları ve ilgililerinin pay almalarını sağlamaktır. Şirketin aldığı tüm kararlardan haberdar olan CEO, oluşabilecek her türlü olumsuzluklardan da bizzat sorumludur. Şirketlerin karıştığı skandallarda yöneticilerden daha çok ismi anıldığı için daha fazla dikkatli ve sorumluluk sahibi olmalıdır.

Yeni şirket yapılarında CEO’lar firmaların medyada ki reklam yüzleri olmak gibi bir göreve de sahiptir. Eskiden şirklerde temel görevi finans alanında yetkili olan CEO’lar gün geçtikçe daha da kritik görevlere sahip olmaktadır. Şirketler artık kar amacı gütmenin yanı sıra değer üretmenin de önemine vurgu yapmaktadırlar. Bunu yapacak olanlar ise yine şirket CEO’larıdır. Değer üretmek hem yetenekli kişilerin şirketine çekilmesini hem de şirket piyasa değerinin artmasına yardımcı olmaktadır.

CEO olmak için ne gibi yetenekler gerekli?

– Muhasebe ve finans alanında yeterli bilgiye sahip olmak

– İnsan kaynakları konusunda uzmanlık seviyesinde olmak

– Girişimcilik ruhuna sahip olması

– Vizyon sahibi olmak

– Rekabete hazır olmak

 

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.