Son dakika… Bakan Albayrak'tan Ekonomi Eylem Planı Açıklaması

/ 13 Temmuz 2018 / 67 views / yorumsuz
Son dakika… Bakan Albayrak'tan Ekonomi Eylem Planı Açıklaması

Ekonomi Bakanı Berat Albayrak Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nin ilk toplantısında ekonomi yönetimine dair alınan kararları duyurdu. Bakan Albayrak, “Ekonomide dengelemeyi sağlamak ve enflasyonla mücadele öncelikli hedeflerimizden biri olacak. Maliye politikası, enflasyonla mücadeleye katkı vererek dengeli bir büyümeyi sağlayacak şekilde tasarlanacak. Ekonomideki tüm paydaşlarla istişare halinde enflasyonla mücadele hedefine dair makul bir plan oluşturup Orta Vadeli Programda ilan edeceğiz” dedi.

Öncelikle Hedefler; Tek Haneli Enflasyon ve Yapısal Reformlar

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, bugün gerçekleştirilen ilk kabine toplantısı sonrasında öncelikli hedeflerinin ekonomide dengelenmeyi sağlamak ve enflasyonla mücadele olacağını açıkladı.
Bakan Berat Albayrak yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere kullandı;
Bilinmiş olduğu üzere ekonomi politikalarımızda yeni döneme ilişkin önceliklerimizi dün kamuoyu ile paylaştık. Cumhurbaşkanlığı Kabinesi olarak gerçekleştirilen ilk Kabine Toplantımızda, yeni dönemde ekonomi politikalarında bütçe disiplini, tek haneli enflasyon ve yapısal reformları ilk sıraya alarak, Türkiye ekonomisinin istikrarlı ve sürdürülebilir bir büyüme ile kalkınmasını sağlama hedefini ortaya koyduk. Bugün bu hedefler doğrultusunda atılması gereken bazı adımları belirledik. Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak, ekonomi ve maliye politikalarımız kapsamında;
Cumhurbaşkanlığı Kabinesi olarak gerçekleştirmiş olduğumuz ilk Kabine Toplantımızda, makroekonomik hedefler doğrultusunda atılacak bazı adımlarımız belirlemiş bulunmaktayız.

İşte Madde Madde Hedefler;

– Ekonomide dengelenmeyi sağlamak ve enflasyonla mücadele ilk hedefimiz olacak.
– Maliye politikası, enflasyonla mücadeleye destek vererek dengeli büyümeyi sağlayacak şekilde tasarlanacak.
– Ekonomideki tüm paydaşlarla istişare ederek enflasyonla mücadele hedefine dair makul bir plan oluşturup Orta Vadeli Program’da duyuracağız. Bu plan, enflasyonu en kısa zamanda tek hanelere indirip, orta vadede kademeli olarak fiyat istikrarını sağlayacak şekilde oluşturulacak. Bir kez plan üzerinde uzlaşıya varıldıktan sonra, maliye politikası ve bütçe parametreleri bu ara hedefleri esas alarak oluşturulmuş olacak.
– Bütçe harcamalarında etkin kontrol, verimliliğin artırılması ve hedeflerle uyum  sağlanması amaçlanacak. Sadece bütçe dengesi değil, aynı zamanda harcama kontrolü üzerinden kurallı ve öngörülebilir bir plan oluşturacağız. Bu şekilde enflasyon üzerinde dolaylı vergi ayarlamalarından gelen öngörülmemiş olan şokları asgariye indirmiş olacağız.
– OVP çerçevesinde, bütçe gelirleri tarafında ise vergi yükünü kademeli olarak daha dengeli, sade ve öngörülebilir bir yapıya kavuşturmuş olacağız.
– Maliye politikasındaki gerçekleştirmeyi düşündüğümüz bu dönüşüm, bir yandan fiyat istikrarı ve dış dengedeki iyileşmeye katkıda bulunurken, aynı zamanda öngörülü borç yönetimini destekleyen makroihtiyati politikalar ile sağlıklı büyümenin de önü açılmış olacak.

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.