Son Dakika: Meslek Kodunu Bildirmeyen İşverene Ağır Ceza Geliyor!

Son Dakika: Meslek Kodunu Bildirmeyen İşverene Ağır Ceza Geliyor!

Çalışanlarını asgari ücretli gösterebilmek için mesleklerini belirmeyen işverenlere ceza 1 Ocak’tan itibaren başlıyor. Meslek kodunu bildirmeyen işverenin başı ağrıyacak. Ayrıca bu kodların girerken de oldukça dikkat etmek gerekiyor.
Çalışanın gerçek maaşını gizleyerek asgari ücretten gösterilmesinin önlenmesi için yapılan düzenlemelerde her mesleğin bir kodu olacak ve kişiler yaptıkları işlerle SGK’ya bildirilmek zorundalar. Bu sayede yüksek maaş alması gereken doktor, mühendis gibi meslekler ‘işçi’ olarak asgari ücretle çalışıyormuş gibi gösterilmesinin önüne geçilecek.

Çalışanı asgari ücretli göstermek ne işe yarıyor?

Çalışanı asgari ücretli göstermek hem çalışana hem de devlete oldukça büyük zarar veriyor. Çalışanın emekli maaşını düşürdüğü gibi çalışanın işten çıkması durumunda da düşük tazminat alıyor. Ayrıca işsizlik maaşı, iş görmezlik ödeneği, rapor parası gibi hesaplamalar da alt seviyeden yapılıyor. Devlet için ise prim ve vergi kaybına sebep oluyor.

Meslek kodlarının yanlış bildirilmesi ve ya bildirilememsi durumunda ceza ne olacak?

Meslek kodlarını hatalı giren işverenlere ise 1 Ocak 2018 itibariyle ceza uygulanacak. Muhtasar ve prim hizmet beyannamesinde, sigortalıların işyerlerinde fiilen yaptıkları işe uygun meslek adı ve kodunu, gerçeğe aykırı bildiren her bir işyeri için, sigortalı başına, asgari ücretin onda biri tutarında idari para cezası uygulanacak.
Gerçek maaşı gizleyenler için ise ceza çok daha büyük olacak. İdari para cezasının yanında belgede sahtecilikten hapis cezası da var.

Peki bu meslek kodları nasıl bildirilecek?

Ceza almak istemeyen işverenlerin yapmaları gereken bazı işler mevcut. Özet olarak meslek kodunu manuel olarak eklemek isteyen işverenler, Aylık prim ve Hizmet Belgesi Sigortalı Bilgileri Giriş ekranında yer alan veri giriş alanının en sağında bulunan “Meslek Kodu” kısmını doldurması gerekiyor. Bu alana ilgili mesleğe karşılık gelen 6 rakamdan oluşan kodu girmesi gerekiyor.  Meslek kodlarını öğrenmek için ise giriş kutusu yanındaki yeşil büyüteç resmine tıklamak yeterli olacaktır.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Gökhan Ayhan

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir