S&P’den Türkiye Hakkında Olumlu Söylemler

/ 5 Aralık 2018 / 125 views / yorumsuz
S&P’den Türkiye Hakkında Olumlu Söylemler

Türkiye ekonomisi hakkında felaket tellallığı yaptığı ve sürekli olarak Türkiye ekonomisi hakkında olumsuz tablolar çizen Standard & Poor’s, bu kez olumlu değerlendirmelerde bulunarak şaşırttı. Bu kez S&P’den Türkiye hakkında olumlu söylemler geldi.

S&P’den Türkiye Hakkında Olumlu Söylemler

Geçtiğimiz dönemlerde ekonomik değerlendirmelerden çok siyasi kararları ile sıkça gündeme gelen S&P, bu kez Türkiye ekonomisine ilişkin olumlu söylemlerde bulunarak dikkat çekti.

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Standard & Poor’s, Türk bankalarının yeterli yönetişim ve şeffaflığa sahip olduğunu ifade etti. Türk bankacılık sektörü S&P’den övgü aldı. Kredi derecelendirme kuruluşu, Türk bankalarının yeterli yönetişim ve şeffaflığa sahip olduğunu belirtti. Raporda, bankaların risklere rağmen iyi finansal görünümlerini koruduğuna da dikkat çekildi. Standard & Poor’s, değerlendirmesinde Türk bankalarının 12 – 18 aydaki kontrollü performansı sektör istikrarını etkileyecek ifadesine de yer verdi.

Kredilerin Dağılımı Oldukça Kaliteli

S&P, değerlendirmesinde Türk bankalarındaki kredi dağılımlarının da oldukça kaliteli olduğuna işaret ederek , “Ancak Jeopolitik gelişmelere bağlı belirsizlik artıyor. Bu da kredilerdeki toplam kayıpları artabilir. Beklentimiz toplam kaybın son dönemdeki ortalama % 1.4’ten % 2.5 seviyesine kadar yükselmesi” ifadelerini kullandı.

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.