Sudan’ın Ucuz Et Teklifine Bakanlıktan Yanıt Geldi

Sudan’ın Ucuz Et Teklifine Bakanlıktan Yanıt Geldi

Geçtiğimiz gün Sudan, Türkiye’ye kilosu 4 dolardan et satmayı önermişti. Bu teklife Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’dan yanıt geldi.
Fakıbaba, Sudan’dan 4 dolara ucuz et satın almanın kısa vadede sorunu gidereceğini ancak uzun vadede yine çözüm getirmeyeceğini belirtti. Önemli olan Türkiye’nin kendi etini kendisinin üretmesi olduğunu ifade eden Fakıbaba, ‘taşıma su ile değirmen dönmez’ dedi.
Türkiye’nin dışardan et alacak bir ülke değil kendi etini dışarıya satabilecek bir kapasiteye sahip olduğunu ifade eden Fakıbaba, Sudan’dan 3 veya 4 dolardan et gelmesi benim için önemli değil. Önemli olan benim üreticimin et üretmesidir dedi. Devletin destek vermesi halinde kısa sürede Türkiye’nin yurt dışına et ithal eden bir ülke konumuna geleceğini belirtti.

Kazan-Kazan Formülü Gerçekleşecek’
Fakıbaba, 2014’te Sudan’dan, Türkiye Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nce (TİGEM) arazi kiralandığını ancak şu ana kadar resmi işlemlerin tamamlanmadığını belirtti. Resmi işlemlerin 20 Aralık’ta tamamlandığını belirten Fakıbaba, Sudan Tarım ve Su bakanları ile görüşmeler gerçekleştirdiğini söyledi.
Sudan’da TİGEM tarafından kiralanan arazinin 125 bin dekar olduğunu belirten Fakıbaba “burada pamuk ve soya üretimi veya hayvancılıkla ilgili çalışmalar yapılabilir. Henüz netleşmiş bir durum yok ancak benim en çok arzuladığım durum, pamuk ve soya üretimi yapılması. Türkiye olarak yıllık dışarıdan 3.5 milyar dolar değerinde pamuk ve soya ithal ediyoruz. Eğer burada kiraladığımız arazide pamuk ve soya üretimi yaparsak Türkiye yıllık 3.5 milyar dolar kazançlı çıkmış olur. Bu durumda hem Sudan’lı kardeşlerimiz kazançlı çıkacak hem biz Türkiye olarak kazanç elde etmiş olacağız. Kazan-kazan formülü gerçekleşecek”dedi.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Salim Aydın

Salim Aydın Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olup, özel bir şirkette finans danışmanlığı yapmaktadır. Aynı zamanda çeşitli ekonomi yayınlarına yazarlık hizmeti de veren yazarımız uluslararası pek çok yayında da adından söz ettirmiş başarılı bir ekonomisttir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir