Taşeron İşçilere Kadro Düzenlemesi Geliyor

Taşeron İşçilere Kadro Düzenlemesi Geliyor

Çok uzun bir süredir kamudaki taşeron işçilerin kadroya alınmasıyla ilgili olarak dile getirilen ancak yıllardır bir türlü yapılmayan çalışmalar için nihayetinde düğmeye basıldı.
Taşeron işçilik ile ilgili yaşanan sıkıntıların artması ve bu yöndeki memnuniyetsizliğin daha yüksek sesle dile getirilmesi hükümeti bu yönde zorunlu adım atmaya yönlendirdi.
Kamu çalışmakta olan ve sayıları yaklaşık 850 bini bulan taşeron işçilere kadro verilmesi ile ilgili çalışmalara ait müjdeyi geçen hafta içinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan verdi.

Taşeron İşçilerle İlgili Düzenleme Hangi Aşamada?

Kamuda çalışmakta olan taşeron işçilerle ilgili kadro düzenlemesi hakkında geçtiğimiz Cuma günü Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında bir toplantı yapıldı ve bu toplantıda düzenlemelere son şeklin verilmesi üzerinde çalışıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasının ardından konuya ilişkin sıkı bir mesai başlatan hükümet yetkilileri, düzenlemede sona yaklaşıldığını ifade etti.
Cuma günü gerçekleştirilen toplantıda sendika temsilcilerinden de görüş ve öneriler alınarak, yapılacak düzenlemenin ayrıntıları tartışıldı.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu basına yaptığı açıklamada, Cuma günkü toplantıda Başbakan Binali Yıldırım, Maliye Bakanı Naci Ağbal ve kendisinin de bulunduğunu belirterek, kamudaki taşeron işçilerin kadroya alınmasıyla ilgili büyük aşamalar kaydedildiğini ve çok yakında çalışmalarda sona gelineceğini ifade etti.
Sarıeroğlu, ilgili bakanların da katılımıyla Başbakan Yıldırım’ın başkanlığında önümüzdeki hafta içerisinde bir kez daha toplantı yapılacağını ve bunun ardından verilecek son şekliyle düzenlemenin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gönderileceğini söyledi.

Düzenleme Neleri Öngörüyor?

Kamuoyuna aktarıldığı kadarıyla, taşeron işçilerin kadroya alınmasıyla ilgili düzenlemenin ayrıntıları da belli olmaya başladı. Buna göre merkezi idareye bağlı genel bütçeli tüm kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan taşeron işçiler söz konusu düzenlemeden yararlanarak kadroya alınabilecek. Öncelikli olarak halihazırda çalıştıkları kurumlara başvurması gereken taşeron işçilerin kadroya alınması için yaş veya eğitim gibi şartlar aranmayacak.
Kadro fırsatından yararlanıp, başvuran işçiler yapacakları işlerle ilgili bir sınava girecekler ve başarılı olanlar, haklarında yapılacak güvenlik soruşturmasını takiben çalıştıkları işyerlerinde kadrolu olarak görev yapmaya başlayacaklar.
Kadroya alınacak işçilerin ücretlerinde herhangi değişiklik olmayacak. Bununla birlikte, mevcut ücretlerini almaya devam edecek olan bu işçiler, 52 günlük ek ödeme alarak neredeyse 2 aylık ücretleri tutarında fazladan bir kazanç sağlayacaklar.
Kadroya geçecek olan taşeron işçilerin tayin hakları olmayacak. Bunun yanısıra önceden emekli olmakla birlikte kamuda taşeron işçi statüsüyle tekrar çalışmaya başlamış olanlar, yapılacak kadro düzenlemesinden yararlanamayacak.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Gökhan Ayhan

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir