Taşeron Kadro Başvuru Tarihi Belli Oldu

Taşeron Kadro Başvuru Tarihi Belli Oldu

KHK’nın yayınlanması ile birlikte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu başvuruların 2 Ocak itibari ile başlayacağını açıklamıştı. Bugünde o başvuru sürecine ilişkin detaylar paylaşıldı.
2 Ocak’ta başlayacak olan başvurular 10 gün sürecek ve taşeron işçiler başvurularını taşeron firmalara değil kadroya geçecekleri kurum ve şirketlere geçekleştirecekler. Yapılan açıklamaya göre kesinlikle taşeron firmalara herhangi bir başvuruda bulunmayacaklar. Bu başvurular kurumlar tarafından elektronik ortama aktarılacak. Malum 4 Aralık itibari ile taşeron olanlar bu kapsam dahilinde yer alıyordu. Bu nedenle elektronik ortamda başvuran kişilerin 4 Aralık itibari ile çalışıp çalışmadıkları ve herhangi bir ihale altında olup olmadıklarına bakılacak. Yani kadroyu hak edip hak etmedikleri bu elektronik ortamda kontrol edilecek.

Kadroya Geçen İşçileri Mali ve Sosyal Hakları Korunacak
Taşeron olup kadroya geçecekler alt işverenlere herhangi bir evrak vermek zorunda olmayacaklar ve herhangi bir konudan feragat etmek zorunda olmayacaklar. Kadroya geçecek olanların taşeron firmalar ile herhangi bir bağlantıları kalmayacak. Ancak kadroya geçebilmek için daha önce dava açan bazı taşeronlar vardı. Bu kişiler yasal prosedür gereği açtıkları davalardan feragat edip usul anlaşması imzalamak zorunda olacaklar.
Kadroya geçecek olan taşeron işçilerin kıdem ve izin hakları söz konusuydu. Bu haklar dikkate alınacak ve taşeron işçilerin bu hakları koruma altına alınacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’nun yapmış olduğu açıklamada taşeron işçilerin kadroya geçiş için başvuru tarihleri 2 Ocak itibari ile başlayıp 10 gün sürecek ve geçiş işlemlerinin tam anlamı ile tamamlanması ise 3 ay olması öngörülüyor. Kadroya geçecek işçi sayısı ise 850 bin olarak açıklandı.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Salim Aydın

Salim Aydın Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olup, özel bir şirkette finans danışmanlığı yapmaktadır. Aynı zamanda çeşitli ekonomi yayınlarına yazarlık hizmeti de veren yazarımız uluslararası pek çok yayında da adından söz ettirmiş başarılı bir ekonomisttir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir