TCMB, Mücadele İle Geçirdiği 2017'de Politika Faizini Değiştirmedi

TCMB, Mücadele İle Geçirdiği 2017'de Politika Faizini Değiştirmedi

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, büyük mücadele şeklinde geçirdiği 2017 senesinin son aylarında rekorları alt üstü eden döviz kurlarının yükselmesi ile karşı karşıya kaldı. Son günleri hem dövizin yükselişi hem yüksek enflasyon hem de mücadele politikası ve politika faizinin değiştirilmesi dalgalanmaları ile geçirdi.

Politika Faizi Değişmedi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, politika faizinde bir değişikliğe gitmedi. Merkez Bankası, hem döviz kurlarındaki artış hem kur geçişken olması hem de mali yöndeki politikaların sağladığı gevşekliğinin tesiri ile sürekli artan enflasyon ile yaptığı mücadele yapmasında başvuruda bulunduğu hem politika hem iletişim aracının ışığında politik faizini de değiştirmedi.
Merkez Bankası, takip ettiği para politikası üstündeki sıkı duruş şeklini sürdürür iken, aynı zamanda finans istikrarını sağlama adına kur tarafını da rahatlatacak uygulamalara imza attı. Bu yıl içindeki politika faizinde de bir değişikliğe gitmedi. 2017 senesinin ilk iş gününde yüzde sekiz nokta yirmi sekiz olan ağırlıklı şekildeki ortalama fonlamanın maliyeti, sene boyu devam eden fonlama kompozisyonu üstündeki değişikler ile dört yüz kırk yedi temel puanlı yükselerek on iki nokta yetmiş beşe çıkardı.

Geç Likidite Penceresi

Geç Likidite Penceresi faizinden yapmayı tercih etti. Senenin son ayı fonlamasının tamamını Geç Likidite Penceresi faizinin üstünden yaptı. Merkez Bankası, evvela faiz koridoru üst bandı ile ardından da Geç Likidite Penceresi kullanımı ile ağırlıklı olan fonlamaların maliyetini artırmayı tercih etti.

Merkez Bankası Mücadelesi

Merkez Bankası, yaptığı bu mücadeleye yılın ilk günleri olan on iki ocak tarihinde başladı. Bu tarihte bir haftalık sürecek üstelik vadeli repo ihalesi açmayarak başlattı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, yüzde sekiz ile borçlanabilme imkânını bankalara tanıdığı ihaleleri de açmadı. Böylece gerek fonlama maliyetini artırdı gerekse de para politikası üstünde sımsıkı bir duruş sergilediği imajını oluşturup gerekli mesajını verdi.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, senenin ilk ayında tertip edilen Para Politikası Kurulu toplantısındaki politika faizlerinin sabit tutulmasını sağladı. Faize yönelik koridorun da üst bandını ise yüzde sekiz buçuktan dokuz nokta yirmi beşe, Geç Likidite Penceresi faiz oranını da ondan on bire çıkararak durumu kontrol etti. Para Politikası Kurulu Mart ayında yapılan toplantısında ise hem politika faizini hem de faiz koridorunu değiştirmedi. Geç Likidite Penceresi faiz oranını yetmiş beş kuruş artırdı.
Gelecek senenin takviminde yer alan tam sekiz tane Para Politikası Kurulu toplantısı bulunuyor. Yıllık enflasyona dair hedefini tutturamayan Merkez Bankası, senenin ilk ayı içerisinde iktidara bir mektup yazmayı planlıyor.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Gökhan Ayhan

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir