Tek Tip Askerliğin Detayları Belli Oldu

/ 2 Kasım 2018 / 252 views / yorumsuz
Tek Tip Askerliğin Detayları Belli Oldu

Dün Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın yapmış olduğu açıklamaların ardından gündeme bomba gibi düşen ve pek çok kesim tarafından merak konusu olan tek tip askerlik konusunda detaylar da ortaya çıkmaya başladı. Tek tip askerliğin detayları belli oldu. Milli Savunma Bakanlığı’nın üzerinde çalıştığı taslağa göre, herkes 9 aylık tek tip askerlik yapacak. Bunun 3 ayı temel askerlik süresi ve zorunlu olacak. Kalan 6 ay için ise bedel ödenebilecek.

Tek Tip Askerliğin Detayları Belli Oldu

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yeni askerlik sistemine ilişkin çalışmaların yoğun şekilde sürdürüldüğünü belirterek “Önümüzdeki günlerde bu tamamlanacak ve bundan sonra ülkemizin, kamuoyunun gündeminden mümkünse bu bedellidir, dövizlidir, 6 ay mıdır, 7 ay mıdır, asteğmendir, üsteğmendir lafını çıkarıp bunu bir zemine oturtma gayretimiz sürüyor” açıklamasını yapmıştı.

İlk 3 Ay Herkese Zorunlu Olacak

Milli Savunma Bakanlığı’nın üzerinde çalıştığı taslağa göre, herkese 9 aylık tek tip askerlik getiriliyor. Bu sürenin ilk üç ayı temel askerlik süresi olarak belirlenmiş ve bu süre herkese zorunlu olacak. Bu üç ayın sonrasında isteyenler kalan 6 ay için bedelini ödeyerek terhis olabilecekler. Yani askerliğin bu kısmı bir nevi bedelli olabilecek.

Sabit Bir Bedel Belirlenecek ve Bu Bedel Her Yıl Güncellenecek

Son altı aylık askerlik karşılığında ödenecek bedelin tutarı her yıl yeniden belirlenecek.

Hakim, Doktor, öğretmen ve sporcu gibi meslek sahiplerine, hangi dönemde askerlik yapacakları konusunda tercih hakkı getirilecek. Nitelikli mesleklere sahip olanlar, askerlik yaparken cephede değil, kendi meslek gruplarına uygun görevlerde süreyi tamamlayacak.

Hangi meslek gruplarının hangi şartlarda ve dönemlerde askerlik yapacağı konusunda ilgili bakanlıklardan görüş alınarak en uygun zaman ve yerler belirlenecek.

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.