Tek Tip Askerlik Nedir? Askerlik Kaç Ay Olacak?

/ 1 Kasım 2018 / 136 views / yorumsuz
Tek Tip Askerlik Nedir? Askerlik Kaç Ay Olacak?

Tek tip askerlik nedir? Askerlik kaç ay olacak? Uzun süredir ülkemizde tek tip askerliğe geçilmesi konusunda çalışmalar yapıldığını biliyoruz. Peki nedir bu tek tip askerlik? Yani askerlik sistemi getirilirse bu sistem neler getirecek? Askerlik süresi kısacak mı? Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın bugün yapmış olduğu açıklama ile tüm dikkatler tek tip askerliğin detaylarına çevrildi. İşte tek tip askerliğin getireceği yenilikler..

Tek Tip Askerlik Nedir? Askerlik Kaç Ay Olacak?

Uzun bir zamandır Ankara kulislerinde tek tip askerlik düzenlemesiyle ilgili iddialar dillendiriliyordu. Bu konuda hem Cumhurbaşkanı Erdoğan hem de AK Parti’nin pek çok açıklaması bulunuyordu. Son olarak Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın açıklaması ile artık tek tip askerlik için geri sayım başladı. Hatta öyle ki Hulusi akar yeni sisteme geçiş için çalışmaların tamamlanmasının 2-3 ay gibi kısa bir sürede tamamlanacağını belirtti. Peki; Tek tip askerlik nedir? Askerlik 3 ay düşecek mi? İşte yeni askerlik sistemi ile alakalı  tüm merak edilenler…

Askerlik Süresi 3 Ay Kısalacak mı?

Yeni sistem henüz netleşmemiş olsa da kulislerde farklı seçenekler dillendiriliyor. Bu seçenekler arasında, uzun ve kısa dönem askerliğin yerine 9 ay süreli tek tip askerlik sistemi öne çıkıyor. Bu sistemde 3 aylık temel askerlik eğitiminin ardından 6 aylık süreye ilişkin ise isteyenlerin bedelini ödeyerek terhis olabileceği, isteyenlerin ise belirlenecek aylık ücret karşılığında askerlik hizmetine devam edebileceğinden söz ediliyor.

Askerliğini 9 aya tamamlamak isteyenere ilk 3 ayın sonrasında asgari ücret üzerinden belirlenecek bir rakamın ödeneceği tahmin ediliyor. Temel askerlik eğitimi sonrasına ilişkin ihtiyaç duyulan alanlarda kamu hizmeti seçeneğinin gündeme getirilebileceği de konuşuluyor. Kulislerde buna ilişkin, “Kamu hizmeti seçeneği, öğretmenlik ve doktorluk gibi ihtiyaç duyulan alanlar için düşünülebilir” değerlendirmesi yapılıyor.

Askerlik Süresi Kaç Ay Olacak?

Başkan Erdoğan, aylar önce bir açıklamasında “Gereken hazırlıkların ve planlamaların yapılmasının ardından Türkiye’yi bir daha bedelli kanunlarına ihtiyaç duyulmayacak bir askerlik sistemine kavuşturmuş olacağız” açıklamasını yapmıştı. Bunun üzerine dikkatler yeni sistemin ayrıntılarına çevrildi.

Yeni tip askerlik sistemi ile alakalı olarak en çok merak edilen konulardan biri de askerlik süresi konusunda. Askerlik süresinin 9 aya düşeceği tahmin ediliyor. Ancak askerlik süresi konusunda üniversite mezunlarını üzecek bir detay var.

Askerlik Kısalacak mı?

Ever, kulislerdeki yeni sistemle ilgili öne çıkan 9 ay tek tip askerlik fikri gerçek olursa hali hazırda devam eden 12 ay zorunlu askerlik süresi 9 aya düşmüş olacak.

Üniversite Mezunları İçin Askerlik Uzayacak

Yeni sistemde lisans mezunu erlerin 6 ay olan zorunlu askerliği ise 9 aya çıkmış olacak. Kulislerde konuşulan yeni sitem yasalaşırsa; bedelin ödenmesi halinde ise 9 aylık askerlik 3 ay temel eğitimden ibaret olacak. Böylece tüm kesimler tek tip askerlik yapmış olacaklar.

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.