Tesla'dan Türkiye'ye Selektör Geldi

/ 14 Mayıs 2018 / 46 views / yorumsuz
Tesla'dan Türkiye'ye Selektör Geldi
Tesla Motors Company’nin ne zaman Türkiye’ye gelebileceği sorulurken, Musk tarafından twitter üzerinden yapılan bir açıklama Tesla severlerleri mutlu edecek gibi görünüyor.
Tesla’nın kurucularından olan ve ayrıca CEO görevini üstlenen Elon Musk, bireysel twitter hesabından bir  paylaşımda bulunarak 2018 yılı içerisinde Tesla’nın Türkiye pazarına girmesi yönünde planlamalarda bulunduklarını açıkladı. Değişik kanallar üzerinden yurt dışından Tesla getirilebiliyordu ancak resmi olarak Tesla Motors’un Türkiye’de yer alması elektrikli araç sayısında belirgin artışa yol açacak gibi görünüyor. Üretilen Tesla modelleri hem sportif ve hem de yenilikçi özelliklere sahip. Bu nedenle Türkiye’de resmi olarak satılmasa bile, özel galeriler tarafından getirilen Tesla modelleri oldukça dikkat çekiyor. Tesla’nın fabrika bantlarından çıkan elektrikli otomobili ise rakamsal olarak 300 binler civarında. Özellikle fiyat ve sunduğu avantajlar açısından şu an en çok talep gören model ise Model S oldu.
TÜİK verilerine göre Türkiye’de mart sonu araç sayısı 12,2 milyon adet olarak belirtiliyor.
Tüm dünyadaki ortak sorun petrol rezervlerinin giderek azalması olduğu bilinen bir gerçek. Bununla birlikte elektrikli araçlar büyük bir alternatif olarak görülmekte. Türkiye’de de durum benzer ve hali hazırda elektrik motorlu yerli bir otomobilin üretimi içinde hatırlanacağı üzere ortaklar belli olmuştu. Diğer yandan şarj istasyonlarının yaygınlaşmaması, şarj süresi ve yüksek kapasiteli pil üretimindeki zorluklar kullanıcıların elektrikli otomobil tercih etmelerinin önünde engel olarak görülen ve satın alma fikri oluşsa bile tercihlerini elektrikli araçtan yana kullanmamaları yönündeki büyük engeller listesinin en başındaki faktörler olarak görülüyor. Diğer yandan petrol ithal etmek zorunda kalan ülkelerin ekonomilerine ciddi bir yük olarak akar yakıt kaleminin girdiği aşikâr bir durum. İşte Türkiye’de de özellikle elektrikli otomobiller sayesinde cari açıkta ciddi rol oynayan petrol tüketimini hem de egzoz emisyonlarını azaltmak anlamında elektrikli otomobil taraftarı bir yaklaşım sergiliyor. Elon Musk Türkiye’de ki bu ön görünün geleceğin teknolojisinin şimdiden yaygın kullanılabileceği ön görüsünü yakalamış olmalı ki, twitter üzerinden yapmış olduğu açıklamada bu yıl içerisinde Tesla’nın Türkiye’de resmi olarak yer alacağını ifade eden açıklamalarda bulundu.

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.