THY 2100 Kabin Memuru Alacak – İşte Şartları

/ 23 Ağustos 2018 / 233 views / yorumsuz
THY 2100 Kabin Memuru Alacak – İşte Şartları

Türkiye’nin gökyüzündeki gururu Türk Hava Yolları, uçak filosunu her geçen gün büyütürken personel olarak da büyümesini sürdürüyor. Yeni uçak ve yeni hatlarla filosunu her geçen gün artıran THY 2100 kabin memuru alacak. Türk Hava Yolları (THY) resmi internet sitesinde yayınladığı ilana göre bünyesindeki personel eksikliğini karşılamak amacı ile kabin memuru alımı yapılacağını duyurdu.

THY 2100 Kabin Memuru Alacak – İşte Şartları

Ülkemizi tüm dünyada temsil eden gökyüzündeki gururumuz THY büyümeye devam ediyor. Pilotlarından, görevlilerine, teknik ekibinden hizmetlilerine kadar dev bir aile olan Türk Hava Yolları yeni dönemde 2.100 kabin memuru almaya hazırlanıyor.
THY İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Abdulkerim Çay, “Türk Hava Yolları büyüyen filosuyla birlikte, sayıları 11 bine yaklaşan kabin memuruna ilave olarak 2019 yılında 2 bin 100 Türk kabin memuru istihdamı planlamakta. Filonun büyümesine paralel olarak kabin memuru sayısının 2019’da 13 bine ulaşması öngörülmekte” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Dünyanın En Çok Ülkesine Uçan Havayolu Şirketi

Türk Hava Yolları şu anda 122 ülkeye uçuş yapıyor. Bu de THY’yi dünyada en çok dış hatlar seferi yapan havayolu şirketi ünvanını kazandırmıştı. Bu kadar çok uçuş yapan THY için elbette pek çok yabancı dili bilen kabin memuru ihtiyacı da artırıyor. Dış hat uçuşları için yabancı kabin memurları da istihdam eden THY, ilk olarak Hint Okyanusu’nda yer alan Mauritius’ta 50 yabancı adayın işe alım sürecini başlatmıştı. Maritius’lu kabin memurları bildikleri yabancı dillere uygun olarak Fransızca, Hintçe ve Çince konuşulan hatlarda görevlendirilecek. Baltık ülkesi Litvanya’nın başkenti Vilnius’taki seçme ve değerlendirme süreci sonunda 20 Litvanya’lı kabin memuru adayının işe alınmasına karar verildi. Litvanyalı kabin memurları Rusça konuşulan hatlarda görev yapacak.

Kolombiya’dan da Personel Alımı Yapıldı

THY, Güney Amerika ülkesi Kolombiya’da da kabin memuru alımı yaptı. Başkent Bogota’daki seçmelerde İspanyolca konuşan 40 aday sınavı geçti. Kolombiyalı kabin memurları daha çok İspanya, Arjantin, Küba ve diğer Latin Amerika hatlarında yolculara hizmet edecek.
Türk Hava Yolları’nın çok farklı etnik kökenden yolcuya ulaşım hizmeti verdiğini söyleyen THY İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Abdulkerim Çay, “Dünyada sefer yaptığımız 304 nokta göz önüne alındığında farklı lisanlarda hizmet vermek bir gereklilik. Yolcularımıza kendi anadillerinde iletişim kurabilme imkanı sunarak memnuniyeti en üst seviyeye çıkarmayı amaçlıyoruz” dedi.

Türkiye’de Yapılacak Alımlar İçin Başvuru Şartları

THY kabin memuru alım ilanına başvuru yapacak adaylarda, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak veya Mavi kart sahibi olmak, 01 Ocak 1988 ile 31 Aralık 1997 tarihleri arasında doğmuş olmak, İyi derecede İngilizce bilmek ve tercih sebebi ile ikinci bir yabancı dil bilmek, En az lise mezunu olmak, Adli sicil kaydı ve adli sicil arşivi bulunmamak, Boy ve kilo orantısı çerçevesinde 160 cm ile 180 cm boyları arasında olmak, Sağlık açısından görevini yapmasına elverişli olmak, THY kabin memuru üniforması giydiğinde vücudunun görünecek kısımlarında dövme izi yanık, yara izi ve piercing vb. bulunmamak ve daha önce çalıştığı havacılık kuruluşlarından veya THY’den disiplin cezası ile veya sağlık nedeni ile görevinden ayrılmamış olmak şartları aranacak.

THY İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Söz konusu ilana başvuru yapacak adaylar başvurularını Türk Hava Yoları ( THY ) resmi internet sitesi üzerinden elektonik ortamda yapmaları gerekmektedir. Adayların başvuru yapabilmeleri için öncelikle belirtilen bütün nitelikleri taşımaları gerekmektedir. Başvuru şartlarını taşımayan adayların başvuruları kabul edilmeyecektir. Buna göre mülakat öncesinde belirtilen şartları belgelemesi istenecek ve kriterlere uygun olmayan adaylar tespit edildiğinde başvuru sürecine devam edemeyeceklerdir.

Türk Hava Yolları Kimleri İşe Alıyor?

Türk Hava Yolları alımını yapacağı Kabin memuru pozisyonuna başvuru yapacak adayların mutlaka Bayan olmaları gerekmektedir. Bu doğrultuda adaylardan, iletişim becerisi yüksek olmak, ekip çalışmasına yatkın olmak, dinamik ve güler yüzlü olmaları gerekmektedir. Ayrıca adaylardan en az lise mezunu olmak, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak veya Mavi Kart sahibi olanlar, Ocak 1988 ve Aralık 1997 tarihleri arasında doğmuş olmak, iyi derecede İngilizce bilmek, adli sicil kaydı ve adli sicil arşivi bulunmamak, 160 cm ile 180 cm boyları arasında olmak, Sağlık açısından uçuşlara ve görevini yapmasına engel olabilecek herhangi bir sağlık sorunu olmamak, kabin memuru üniformasını giydiğinde, vücudunun görünecek yerlerinde dövme, piercing, yanık ve yara izi gibi izler bulunmamak ve daha önce THY veya diğer uçuş firmalarından disiplin cezası ile ayrılmamış olmaları gerekmektedir.

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.