THY Lise Mezunu Pilot Arıyor

/ 20 Nisan 2018 / 33 views / yorumsuz
THY Lise Mezunu Pilot Arıyor

Türkiye’nin en büyük havayolu şirketi Türk Hava Yolları’ndan (THY) iş arayanları ilgilendiren önemli bir duyuru geldi. Uçuş noktası sayısını arttıran ve filosunu genişleten THY artan personel talebini karşılamak için farklı bir adım attı.

Duyuru THY İnternet Sitesinde Yer Aldı

Lise mezunlarına pilot yardımcılığına imkan sağlayan duyuru THY Basın Müşavirliği tarafından yapıldı. Duyuruya göre şirketin Boeing 737 ve Airbus 320 tipi uçaklarında görevlendirilmek üzere, tip yetkisine haiz olmayan veya yedi yüz elli saatten daha az uçuş tecrübesi olan ikinci pilot adaylarının ‘Tecrübesiz 2. Pilot Adayı’ olarak istihdam edilebileceği belirtildi.

İngilizce Bilmek Aranan Koşullardan En Temeli

Tecrübesiz 2. pilot adaylığına Türk vatandaşı veya Mavi Kart sahibi olanlar başvurabilecek. Duyuruda THY tarafından aranan yabancı dil bilgisine sahip olunmasının zorunlu olduğu belirtilidi. Dil bilgisini başvuru sırasında belgeleyemeyen adaylar başvuru sonrası yabancı dil sınavına tabi tutulacak. Ayrıca adayların şirket bünyesinde yapılacak mükalat ve değerlendirilme süreçlerinde başarılı olması gerektiği de duyuruda yer alan koşullar arasında bulunmakta.

Şirketin Gösterdiği Yerde İkamet Zorunlu

Pilot olmak isteyen lise mezunlarının ve yurtdışında okuyup da denklik belgesi alan adayların başka şartları da yerine getirmesi gerekiyor. Buna göre pilot olmak isteyen adayın şirketin gösterdiği yerde oturması zorunlu. Erkek adayların askerlik görevini yapmış olması veya askerlik görevinden muaf olması veya en az iki yıl tecil ettirebilecek durumda olması gerekiyor.

Adli Sicil Kaydı Bulunmamalı

Adayların adli sicil kaydı bulunmaması bir çok meslekte olduğu gibi aranan koşullar arasında. Basın Müşavirliği tarafından yapılan duyuruda ayrıca pilotluk mesleğiyle ilgili ayrı bir koşula da yer verildi. Buna göre pilot adayının daha önce uçuş kusuru veya disiplinsizliği nedeniyle herhangi bir uçuş cezası almamış olması gerekmekte.

Sağlık Raporu Ve Sağlık Sertifikası

Pilot adaylarının Ticari Havayolu Pilotu şartlarına uygun olduğunu gösteren sağlık raporunu tam teşekküllü hastanelerden kendi imkanları ile temin etmesi isteniyor. Ayrıca geçerli bir Sağlık Sertifikasına sahip olunması da aranan şartlar arasında.
 

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.