TOKİ 5 Bin 543 Adet Konutu Satışa Çıkardı

/ 24 Ağustos 2018 / 228 views / yorumsuz
TOKİ 5 Bin 543 Adet Konutu Satışa Çıkardı

TOKİ satışları ülkemizin pek çok ilinde heyecanla bekleniyor artık. Uygun taksitlerle ev sahibi olmayı hayal eden pek çok aile için yeni bir umut ışığı doğdu. TOKİ 5 bin 543 adet konutu satışa çıkardı. Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yapılan açıklamaya göre 35 ilde 5.543 adet konut 80. 000 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor. Evlerin aylık taksitleri ise 285 TL’den başlıyor.

TOKİ 5 Bin 543 Adet Konutu Satışa Çıkardı

Satışa çıkarılan konutların kurasız ve başvuru önceliğine göre satılacağını açıklayan TOKİ Başkanı Ergün Turan, konut satın almak isteyenlerde sadece hiç konut sahibi olmama şartı arandığını bildirdi. 35 ilde dar ve orta gelirli vatandaşlar için yapılmış olan konutlar satışa sundu. Toplamda 5.543 konut 2018 yılı sonuna kadar sahibini bulacak. Bu konutların fiyatı 80.000 TL’den başlarken, aylık taksitleri ise 285 TL’den başlıyor. Konut sahibi olamayacak vatandaşları ev sahibi yapmayı hedefleyerek çalışmalarını sürdürdüklerini belirten TOKİ Başkanı Ergün Turan, son 3,5 yıldır yapılan konutların % 95’inin, alt ve orta gelir grubu için yapılan sosyal konutlar olduğunu sözlerine ekledi.

Konutlar Kurasız ve Başvuru Önceliğine Göre Satılacak

Önümüzdeki ay başvuruları devam edecek konutların Türkiye’nin 35 ilinde bulunduğunu ve bu konutların açık satış yöntemi ile satışa çıkarıldığını belirten Turan, projelere göre farklılık gösteren konutların fiyatlarının 80.000 Lira’dan başladığını söyledi.
Satışlara ilişkin açıklamalarda da bulunan TOKİ Başkanı Turan; vatandaşların yıl sonuna kadar ilgili bankalara müracaat ederek konut sahibi olabileceklerini, Türkiye’nin dört bir yanında dar ve orta gelir grubundaki vatandaşlara dönük sosyal konut ve yaşam alanları inşa ettiklerini vurguladı. Ergün Turan, “İnsanımızın en temel gereksinimi olan barınma ihtiyacını karşılamak amacıyla ülkemizin dört bir yanında yeni yerleşim alanları kuruyor ve onlarca konut projesini hayata geçiriyoruz. Üretim felsefemizin temelini dar ve orta gelirli vatandaşlarımıza dönük sosyal konut projelerimiz oluşturuyor. Piyasa koşullarında ev sahibi olması güç olan dar ve orta gelirli vatandaşlarımız için yıllardır dost eli yaklaşımıyla hizmetlerimizi sürdürüyoruz. Amacımız hiç konut sahibi olmamış vatandaşlarımızı konut sahibi yapmak” şeklinde konuştu.

Daha Önce Evinizin Olmaması Tek Şart

TOKİ tarafından satışa sunacak konutlara başvuru yapacak vatandaşlarının hiç konut sahibi olmaması gerektiğini belirten Turan, ”Bizim en önemli şartımız vatandaşlarımızın daha önce hiç konut sahibi olmamasıdır. Ayrıca daha önce TOKİ’den konut satın almamış veya konut kredisi kullanmamış olması ve 18 yaşını doldurmuş olması koşulları gerekiyor. Konutlarımızın bulunduğu illere göre yüzde 10, 20 ve 25 peşinat bedeli ile 120 ve 240 ay vade seçenekleri ile satılacak” dedi.
Satışlara ilişkin detaylara, konutların satış fiyatlarına, taksitlere ve başvuru şartlarına ilişkin detaylara TOKİ’nin web sayfasından ulaşılabiliyor. Bu detaylara ulaşmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

TOKİ Artık Yöresel ve Yatay Mimariye Öncelik Veriyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı ile TOKİ’nin konut inşasında yatay ve yöresel mimariye yöneldiğini de belirten Turan, “Yaklaşık 3.5 yıldır yapılan konutların yüzde 84’ünü 6 kat ve aşağısı binalar oluşturuyor. Bütün kasaba ve şehirlerde ‘En yüksek bina TOKİ binası olmayacak’ dedik ve bu prensiple yola devam ediyoruz” dedi. Turan, farklı ekonomik katmandaki insanları bir arada yaşatan mahalle kültürüne çok önem verdiklerini, bu doğrultuda Manisa, Muğla, Gaziantep, Kayaşehir’de projeler yaptıklarını ve yapmaya devam edeceklerini kaydetti.

TOKİ Bugüne Kadar 840 Bin Konut Üretti

TOKİ’nin 1984 olan kuruluş tarihinden 2002 yılına kadar 19 yıl içinde 43 bin konut üretebildiğini söyleyen Turan, “Son 14 yılda 822 bin konut üreten bir kurum haline geldik. 2016 yılında 65 bin konut ürettik, 2017 yılını ise 60 bin konutla kapattık. 2018 yılında da konut üretimlerimize hızla devam ediyoruz” dedi. 2018 yılı için yaklaşık 65-70 bin konut rakamını hedeflediklerini belirten Turan, “2023 yılı hedefimiz 1 milyon 200 bin konuta erişmek. İdarenin 1 milyon konut hedefi vardı, 2015’te bunu revize ettik, 1 milyon 200 bin konuta çıkardık. Şimdi geldiğimiz noktada yaklaşık 840 bin konut rakamına ulaştık yani önümüzde 6-7 yıl içerisinde inşallah hedeflediğimiz rakamı aşmış olacağız” dedi.

İstanbul’da Konut Sahipleri Kura ile Belirlenecek

Mevcut konut satışları talebin çok fazla olduğu illerde kura ile yapılacak. Geçtiğimiz aylarda İstanbul Silivri’deki 1356 konuta 20.639 adet başvurunun gelmiş olması dar ve orta gelirli vatandaşın ulaşılabilir fiyatlı konuta talebini gösteriyor. TOKİ İstanbul’da Silivri, Kayabaşı ve Tuzla’da yeni konutları da önümüzdeki aylarda kur ile satışa sunacak.

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.