Trump ABD’nin Suriye’den Tamamen Çekileceğini Duyurdu

/ 19 Aralık 2018 / 205 views / yorumsuz
Trump ABD’nin Suriye’den Tamamen Çekileceğini Duyurdu

Bugün akşam saatlerinde ABD Başkanı Donald Trump tarafından yapılan açıklama tüm dünyanın gündemine bomba gibi düştü. Trump ABD’nin Suriye’den tamamen çekileceğini duyurdu. ABD Başkanı Trump Amerikan askerlerinin Suriye’den çekileceğini açıkladı. Trump resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “DEAŞ’ı Suriye’de yendik, Trump hükümeti boyunca Suriye’de bulunmamızın tek sebebimiz buydu” dedi.

Trump ABD’nin Suriye’den Tamamen Çekileceğini Duyurdu

ABD, artık Suriye’den çekiliyor ve bu haber pek çok kaynaktan da doğrulandı. Reuters Haber Ajansı’nın gündeme bomba gibi düşen son dakika gelişmesiyle ilgili ABD Başkanı Donald Trump ve Beyaz Saray’dan da açıklamalar geldi. Donald Trump, DEAŞ’ın yenilgiye uğradığını duyururken Beyaz Saray da ABD askerlerinin ülkeye dönmeye başladığını duyurdu.

Reuters’a açıklama yapan ABD’li bir yetkili ABD askerlerinin Suriye’deki görevini tamamladığını ve çekilmeye başladığını açıklamıştı. Gündeme bomba gibi düşen bu açıklamanın ardından ABD’den peş peşe açıklama geldi.

Trump Twitter’dan Resmen Açıkladı

ABD Başkanı Donald Trump, Suriye’de DEAŞ’ın yenilgiye uğradığını söylerken başkanlığı döneminde ABD askerlerinin bu ülkede bulunma nedeninin bu mücadele olduğunu ifade etti. Trump’ın bu sözlerinin ardından Beyaz Saray’ın twitter adresinden yapılan açıklamada ABD askerlerinin Suriye’den çekilmeye başladığını duyurdu.

Beyaz Saray da Çekilmeyi Doğruladı

Beyaz Saray’ın paylaştığı mesajda, “Beş yıl önce, IŞİD, Ortadoğu’da çok güçlü ve tehlikeli bir güçtü, şimdi ise ABD, bu bölgesel hilafeti yendi. Suriye’de IŞİD’e karşı kazanılan bu zaferler, Uluslararası Koalisyon’un ve yürüttüğü kampanyanın sona erdiği anlamına gelmiyor. Bu kampanyanın bir sonraki aşamasına geçiş için ABD askerlerinin eve dönüşünü başlattık” denildi.

Paylaşılan son mesajda ise ABD ve müttefiklerinin gerektiğinde ABD’nin çıkarlarını korumak için her seviyede yeniden harekete geçmeye hazır oldukları vurgulanırken; radikal dinci teröristlerin toprak ele geçirmesi, fonlanması, desteklenmesi ve herhangi bir şekilde sınırları ihlâl etmesine karşı birlikte çalışmaya devam edecekleri vurgulandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı ve Reuters ‘dan Çekilme Konusunda Açıklamalar

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Suriye’deki ABD Dışişleri personelini 24 saatte çekileceğini açıkladı.

Reuters, ABD’li bir yetkiliye dayandırdığı haberinde çekilme takviminin 60-100 gün içinde tamamlanacağını bildirdi.

Pentagon da Trump’tan Emir Aldık Çekiliyoruz Dedi

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon da Trump tarafından çekilme emrinin kendilerine verildiğini duyurdu. Trump, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada “DAEŞ’e karşı çok büyük bir iş yaptık. Dünyanın o bölgesinde sayıları çok az kaldı ve önümüzdeki 30 gün içinde (DAEŞ mensubu) hiçbiri kalmayacak” ifadesini kullanmıştı.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Suriye topraklarında 2000 civarında askeri bulunuyor.

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.