Türk Eğitim-Sen Yıl Sonu Değerlendirmesi Yayımladı

/ 9 Haziran 2018 / 16 views / yorumsuz
Türk Eğitim-Sen Yıl Sonu Değerlendirmesi Yayımladı
Türk eğitiminin kalitesinin artırılmasına yönelik Mili Eğitim Bakanlığına (MEB) destek paketi sunmaya devam eden sivil toplum kuruluşu Türk Eğitim Sendikası 2017-2018 eğitim-öğretim sezonunun tamamlanmasının ardından yıl sonu değerlendirme raporu yayımlayarak eğitim sürecini bütün yönleriyle değerlendirdi. Geri kalan noktaları ve hedeflenen noktaları birer birer açıklayan bu raporda gerçekten de eğitim ve eğitimcilere yön verecek iddialı açıklamalar dikkat çeken satır başlıkları arasında yerini korumaya devam ediyor.

Öğretmenlere Mülakat Kaldırılmalı

Türk Eğitim-Sen öğretmenlere getirilen mülakat sınavının hak ve liyakat ilkesine taban tabana aykırı olduğu gerekçesiyle yeni atamalarda bu sınav sisteminin kesinlikle ortadan kaldırılması gerekliliğinin altını çizdi. Öğretmenlerin mülakatının kaldırılması yolunda kararlılıkla somut bir şekilde adım atmaya devam eden Türk Eğitim Sendikası her anlamda öğretmenlerin sözlü sınava tabi tutulmasının yanlış olacağını ve bunun önünün alınması gerektiğine raporda yer verdi.

Açıköğretim Öğrenci Sayısında Artış

Öte yandan açıköğretim sistemiyle yaygın eğitim modeline bağlı olarak zorunlu eğitim gören öğrencilerin sayısında bir hayli artış yaşandığı belirtilmektedir. İkinci öğretim olarak da bilinen bu yaygın eğitim modeline bağlı öğrenciler 2003-2004 eğitim-öğretim sezonundan bu yana tam 6 katına çıktı. Buna göre 267.235 öğrenci 2003-2004 eğitim-öğretim döneminde mevcut iken 2017-2018 eğitim-öğretim döneminde bu sayının 1.321.238 öğrenci ile 6 katına çıktı. Taşımalı eğitim modelinin de bu sistemin yaygınlaşmasındaki payı bir hayli büyük.

Okullara Ödenek Ayrılmalı

Türk Eğitim-Sen tarafından yapılan yıl sonu değerlendirmesinde okuldaki tüm masrafların karşılanması ve projelerin desteklenmesi adına okullara mutlaka devlet tarafından ödenek ayrılmasının da 2018-2019 yılıyla birlikte gerçekleştirilmesi yayımlandı. Bu özellikleriyle düşünülecek olunduğu zaman söz konusu sistemin her anlamda ilerleyen zaman diliminde daha da ilerleme kat edeceğinin de altını çizmek gerekmektedir. Tüm bu unsurlar dikkate alındığı zaman yeni eğitim-öğretim dönemine geçilmeden önce mutlaka yeni bir dönüşüm yapılması amaçlanmaktadır. Bu açıklamalar ışığı altında da her bakımdan sınav sisteminden yeni müfredat sistemine değin pek çok yeniliklerin bu katkı paylarıyla daha da rahat yapılabileceğinin de somut olarak altı çizildi.

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.