Türk Polisi Gambiya Polislerini de Eğitecek

/ 2 Ekim 2018 / 94 views / yorumsuz
Türk Polisi Gambiya Polislerini de Eğitecek

Türkiye, bölgesinde olduğu gibi Afrika bölgesinde de etkili bir güç olmaya devam ediyor. Türk polis ve askerinin pek çok ülkeye eğitim hizmeti verdiği biliniyor. Türk Polisi Gambiya polislerini de eğitecek. Son olarak Türk Emniyet Genel Müdürlüğü ile Gambiya arasında yapılan işbirliği anlaşmasına göre Türk polisi Gambiya’daki emniyet mensuplarına eğitim verecek.

Türk Polisi Gambiya Polislerini de Eğitecek

Türk Emniyet Genel Müdürlüğü görevlilerinden oluşan heyet, Gambiya’daki emniyet mensuplarına eğitim vermek üzere başkent Banjul’a gitti. Gambiya İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Basın Sözcüsü Essa Bokar Sy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gambiya’nın gelecek yıl İİT Zirvesi’ne ev sahipliği yapacağını ve zirve hazırlıkları kapsamında Türk emniyet görevlilerinden oluşan heyetin Gambiya polisine özel eğitim vermek üzere ülkeye geldiğini söyledi.
Sözcü Sy, Türk heyetinin, Gambiya İçişler Bakanı Ebrima Mballow ile üst düzey yetkililer tarafından karşılandığını belirtti. Türkiye’nin daha önce G20 uluslararası etkinliklerinin ev sahipliğini yaptığını anımsatan Essa Bokar Sy, Gambiya’nın, Türkiye’nin tecrübelerinden faydalanmak istediğini aktardı.

Türk Hükümeti Gambiya’nın Yanındadır

Sy açıklamasında, “Türk hükümeti, bağımsızlıktan bu yana Gambiya’nın yanındadır, güvenlik ve diplomasi konusunda bölgeye aşinadır.” ifadelerini kullandı. Gambiya’ya çeşitli yardımlar yapan Türkiye, daha önce İİT hazırlığı kapsamında Gambiya devlet televizyonuna ekipman desteğinde bulunmuştu.

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.