Türkiye Ekonomisinin Şekillenme Süreci

/ 5 Temmuz 2018 / 58 views / yorumsuz
Türkiye Ekonomisinin Şekillenme Süreci

Ekonomimizin gelmiş olduğu nokta sizin içinde çok rahatsız edici değil mi? Aslına bakarsanız hem Dünya hem Türkiye gerçekten bu konuyla ilgili birçok kez sınavlar vermiştir. İlk olarak 1929 genel ekonomik buhran gerçekten Birinci Savaşında ekonomiye yön veren ülke Almanya’nın kaybetmesi ve Almanya’ya yapılan ekonomik yaptırımlar bütün bir anda krize sokmuş hiçbir ülke planladığı gibi bir ekonomiye bir türlü geçememiştir.

Ekonomiye Atatürk ve Sonraki Dönem Etkileri

Sonrasında Atatürk’ün Devletçilik ilkesinin ve ülke turuna çıkarak bütün Anadolu’yu gezmesi ve insanların dertlerini dinleyip adımlar atmasının tohumları devlet desteğiyle kurulmuş sanayilerin özel sektöre devredilmesi ülke ekonomisini canlandırmış. Türkiye’yi ekonomik olarak çok ileri atmıştır fakat gerek sonraki hükümetlerin başarısızlığı gerek İkinci Savaşının patlak vermesi yine olan bizim halkımıza olmuş. Ekonomi kurtarılamayacak şekilde geriye doğru gitmiştir.

Yakın Tarihlerde Atılmış Ekonomik Adımlar

Sonrasında gelen hükümetler Bankasıyla olan anlaşmalar hiçbirisi bir türlü istenilen atılımı gerçekleştirememiş, aksine 1990-2001 yılları arasında yapılan ekonomik çalışmalardan hiçbirisi tutmayınca da ülke ekonomisi diplere gömülmüştür. Fakat tam Bankası borcu çekilmişken Ak parti hükümetinin iktidara gelmesi ve bu parayı iyi kullanması ekonomik olarak güçlenmemize daha da ileriye gideceğimizi düşündürse de 2008 ve 2014 ekonomik kriziyle ülke ekonomisi bir kez daha patlak vermiş.

Günümüzde Doların Yükselişi ve Ekonomik Adımlar

Yatırımcılar Türk lirasından canavarmışçasına kaçınmaya başlayınca ve dolar/altın fiyatları da ister istemez aldı başını gitti. Son bir yılda dolar bazında ekonomik kaybımızı uzmanlar %21 olarak paylaşırken, dolarla ticaret yapan ve borç ödeyen firmalarımız için bu bir yıkım bir yıllık karlarının bir haftada kaybı olmuşa benziyor. Hükümet ve TCMB doları düşürmek için her ne kadar çaba sarf etseler de bir türlü istenilen verim alınamadı korkan yatırımcılar Türk lirasından uzaklaşmaya devam etti.
TCMB’nin ne faiz adımı ne kur sabitlemesi işe yaramazken dolar dalgalanmasının durması için son umut Mehmet Şimşek’in İngiltere’de yatırımcılarla buluşması gibi duruyor. Eğer onda da beklenen başarı gelmez ise ancak ve ancak dolar kurunun dalgalanmasını ve ekonomik düzelmeyi seçimden sonrasına kadar bekleyemeyeceğiz gibi duruyor.

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.