Türkiye Sudan’da Altın Arayacak

Türkiye Sudan’da Altın Arayacak

Türkiye’nin son dönemde yer altı kaynakları, maden ve petrol aramaları konusundaki kararlılığı biliniyor. Ülkemizde büyük bir kararlılıkla radikal adımlar atan hükümet Türkiye dışında da aramalar yapmak için anlaşmalar yapmaya devam ediyor. Son anlaşma ile Türkiye Sudan’da altın arayacak. Sudan Jeoloji Kurumu ile MTA Genel Müdürlüğü, Sudan’ın Kızıl Deniz eyaletindeki altın ve diğer madenlerin çıkarılmasına imkan tanıyan anlaşmayı imzaladı.

Türkiye Sudan’da Altın Arayacak

Dün, Sudan petrol bakanlığından bir kaynak konu ile alakalı bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada Sudan petrol bakanlığına bağlı Jeoloji Kurumu ile Maden Tetkik Arama (MTA) arasında anlaşma imzalandığı belirtildi. Anlaşmaya göre Kızıldeniz eyaletinde iki “kare” alanda maden çıkarılmasına imkan tanıdığını ifade edildi.

Türkiye’nin Sudan topraklarında petrol, altın ve diğer madenleri aramasına imkan veren anlaşma, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın 3 günlük resmi ziyaretini tamamlayarak Sudan’dan ayrılmasından hemen sonra açıklandı.

Anlaşma Her İki Ülkeye de Fayda Sağlayacak

2011 yılında ülkenin güney kesiminin petrol üretiminin dörtte üçünü alarak ayrılmasından bu yana Sudan ekonomisi zor bir dönem geçiriyor. Sudan hükümetinin bankalar ve döviz bürolarına döviz kurunu günlük olarak belirleme görevi vermesinin ardından, Ekim ayında para birimi sert değer kaybetti.

Sudan resmi haber ajansı SUNA tarafından duyurulan habere göre Sudan Petrol Bakanı Awad Dahia anlaşmanın, MTA’nın maden alanında Türkiye dışında yaptığı ilk anlaşma olduğunu belirtti. Bakan Dahia, anlaşmanın hem Sudan’a hem de Türkiye’ye ekonomik fayda sağlayacağını umduğunu ifade etti.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir