Türkiye'de Bir İlkti! Tesla'yı Çürüttüler

Türkiye'de Bir İlkti! Tesla'yı Çürüttüler

Türkiye tarihinde bir ilkti. 2011 senesinde İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Fakültesi Dekanı, ülkeye gelen Tesla elektrikli aracın sahibini arar. Ali Ağaoğlu’ndan bir haftalığına test için aracı ister. Dekanın talebini reddeden Ali Ağaoğlu, Üniversite Rektörünü arayarak aracı kendilerine bir haftalık bir emanet vermesi durumunun olamayacağını zira üniversiteye bağışlamak istediğini belirtir.

Ali Ağaoğlu Diyor ki

Tesla Roadster marka elektrikli aracı ülkeye ilk kendisinin getirdiğini anlatan Ali Ağaoğlu, bir iki ay kullandım kullanmadım İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Fakültesi Dekanı aradı. Çok da sevdiğim bu arabayı bir haftalığına talebelerine göstermek için istedi. Teklifini kabul etmedim. Ertesi günlerde de Üniversite Rektörünü aradım. Aracı üniversiteye hibe ettiğimi bildirdim. Bu aracı ülkemiz için geliştirmelerini istedim. Gelişimi yapılacak araç için söz verdim. Yeni elektrikli araçtan şirket filosu adına tam beş yüz adet alacağımı belirttim. Kabul ettiklerinde aracı hibe ettim, dedi.

Büyük Enerji Projesi

Tesla marka aracın tesliminde yapılan törende, ülke dışından farkındalık oluşturmak adına getirdiğini dile getiren Ali Ağaoğlu, gelecek yirmi yıl içerisinde trafikte araçların büyük kısmı elektrikli olacak dedi. İstanbul Teknik Üniversitesi bünyesinde Ar Ge çalışmaları kapsamında katkı sağlaması amacı ile aracın teslim edildiğini ifade etti. Hali hazırda altı sene geçmesine rağmen durumun ne olduğunu bilmediğini de anlatan Ağaoğlu, bir arkadaşını üniversiteye durumu tetkik adına gönderdiği belirtti.
Öğrendikleri bilgiyi aktaran Ağaoğlu, teslim ettikten sonra üniversite rektörü değişmiş. Gelen rektörde aracı parka çektirmiş. Araç çürümeye terk edilmiş. El dahi sürülmediği için pilleri bitmiş. Şarj sistemi arıza yapmış. Elli bin dolar gibi bir masrafı olduğu ortaya çıktı diyerek konuyu anlattı.

Çok Mühim Bir Üniversite

Üniversite yönetimi Tesladan kurtulma planları yaptıkları bir sırada Amerika Birleşik Devletlerinden bilim adamları üniversiteye gelir. Üniversiteyi gezerler iken Teslayı görür ve bizde bile bu araç yok, siz çok mühim bir üniversitesiniz galiba derler. Bunu üzerine üniversite yönetimi aracı Mekatronik Atölyesine taşır. Ancak tamiri için para bulunamadığından kaderine terk edilen araç atölyede atıl durumda bekletilir. Dilekçe ile aracın iadesini talep ettiklerini belirten Ağaoğlu, üniversite yönetmeliğine göre mümkün olmadığı yanıtını aldık dedi. Ne kendilerine geri vermeyi ne de Ar Ge kapsamında geliştirmeyi yapıyorlar. Türkiye’de bir ilk olan elektrikli aracı çürüttüler diyerek Ağaoğlu sitemde bulundu. Aracın çok fonksiyonlu olduğunu ve ülke şartlarında üretimini arzu ettiği için böyle bir şeye giriştiğini ifade eden Ağaoğlu, gelinen sonuç hüsran ve üzüntü verici dedi.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Gökhan Ayhan

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir