Türkiye’de Bitcoin Nasıl Alınır? Bitcoin Nereden Alınır?

Türkiye’de Bitcoin Nasıl Alınır? Bitcoin Nereden Alınır?

Bitcoin değerini sürekli katlayarak yükseliş göstermesinden dolayı ülkemizde de son zamanlarda bu borsaya yatırım yapmak isteyenlerin sayısı hızla artmakta. İnternette araştırma yapan vatandaşlar anlatılan bilgilerin karışık olmasından dolayı tam olarak ne demek istediklerine anlam veremiyor haliyle kafalarının karışmasına neden oluyor. Biz bu kafa karışıklığını ve soru işaretlerini gidermek için anlaşılır bir şekilde ülkemizde Bitcoin nasıl ve nereden alındığı hakkında bir yazı hazırladık. Keyifle okumanız dileğiyle.
Türkiye’de Bitcoin Nereden Alınır?
Bitcoin sadece Bitcoin borsasından alınır ve ülkemizde 4 adet Bitcoin borsası mevcut. Bunlar:

Bitcoin almak için bir alt limit yoktur 1 liralık bile Bitcoin alabilirsiniz. Yine bozdurmak için herhangi bir süre sınırı yoktur yatırım yaptıktan 5 dakika sonra dahi Bitcoini bozdurabilir paranızı banka havalesi ile banka hesabınıza aktarabilirsiniz. Eğer ilk defa Bitcoin borsasına giriş yapacaksanız başta ufak bir miktarda para yatırmanızı tavsiye ediyoruz. Örneğin 50 – 100 Lira Bitcoin borsasına yatırarak tecrübe edinmeye çalışabilirsiniz. Yatırımınızı takip ederek kayıp ve kazanç durumunuzu gözden geçirebilir sonraki adımlar için fikir sahibi olabilirsiniz.

Türkiye’de Bitcoin Nasıl Alınır?
Yukarıda belirttiğimiz 4 tane Türk Bitcoin borsasından istediğiniz birine önce kayıt olmanız lazım. Kayıt olduktan sonra sizden istenilen gerekli evrakları Bitcoin sitesinin dosya yükleme bölümünden online olarak göndereceksiniz. Eğer neden adres evrakları ve TC kimlik bilgilerinizi istedikleri konusunda kuşkularınız varsa Bitcoin borsaları Türkiye’de yasal olarak çalıştıkları için ve bu borsalarda yüklü miktarlarda para yatırımı olduğu için evrak gönderilmesi yasal zorunluluk. Zaten eğer firma sizden evrak istemiyorsa bir problem vardır diyebiliriz. Bitcoin’i yukarıda gösterdiğimiz yasal olarak faaliyet gösteren 4 Bitcoin borsası haricinde hiçbir firmadan özellikle kişilerden almamanız çok önemli bir husus. Kişilerden veya farklı yasal olmayan firmalardan Bitcoin almanız sizin için risk doğuracaktır. Bu işi güvenli bir şekilde yapmak istiyorsanız sadece yasal olan firmalardan almanız sizin faydanıza olacaktır.
Kayıt olup gerekli evrakları yükledikten sonra Bitcoin borsasında TL yatır bölümüne girerek yatırmak istediğiniz tutarı yazdıktan sonra size bir banka IBAN numarası ve kod veriliyor siz banka hesabınızdan verilen IBAN adresine kodla beraber gönderdiğiniz zaman yoğunluğa göre aynı gün veya en geç 2-3 gün içerisinde borsadaki hesabınıza para geçiyor. Borsa hesabınıza transfer ettiğiniz tutar geçtiği zaman artık borsadan Bitcoin alımı yapabiliyorsunuz. Yine istediğiniz zaman bitcoinlerinizi bozdurabiliyorsunuz.

Bitcoin Nasıl Bozdurulur? Banka Hesabına Nasıl TL Olarak Aktarılır?
Yukarıda gösterdiğimiz şekilde Bitcoin borsasına paranızı yatırdıktan sonra artık para çekme vaktinin geldiğini düşünüyorsanız yine kolaylıkla Bitcoinlerinizi bozdurarak banka hesabınıza TL olarak transfer edebilirsiniz. Bu işlemi yapmak için kayıt olduğunuz borsa sitesinden o günkü Bitcoin değerine göre TL cinsinden bozdurabilirsiniz. Bozdurduğunuz Bitcoin borsa hesabınızda TL olarak görünecektir. Daha sonra istediğiniz banka hesabınıza sizin adınıza olmak şartıyla paranızı transfer edebilirsiniz.
Aklınıza takılan soru işaretleri varsa bize yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir