Türkiye'nin En Büyük Yatırımı Faaliyetlerine Başladı

/ 3 Ağustos 2018 / 101 views / yorumsuz
Türkiye'nin En Büyük Yatırımı Faaliyetlerine Başladı

Türkiye’de özel sektörün tek noktada en büyük yatırım olma rekorunu elinde tutan ve Azerbaycan devletinin resmi petrol şirketi olan SOCAR tarafından İzmir Aliağa’da 6,3 milyar dolarlık yatırımla hayata geçirilen ham petrol işleme tesisi bugün itibari ile faaliyetlerine başladı. Star Rafineri adı ile hayata geçirilen yeni işletme ilk üretimini Azerbaycan’dan gelen ham petrol gemisini işleyerek ilk üretimini yaptı. Tesiste ham petrol işlenmesine geçilmesi ve test işlemlerine başlanması dolayısıyla İzmir’in Aliağa ilçesindeki tesiste tören düzenlendi.

Türkiye’nin En Büyük Yatırımı Faaliyetlerine Başladı

Türkiye’nin enerji ve petrol alanındaki en önemli yatırımlarından olan Star Rafineri, Türkiye sınırları içerisinde çıkarılan, Azerbaycan ya da diğer türki devlerlerde çıkarılan ve ortadoğu ülkelerinde çıkarılan ham petrollerin işlenerek kullanılabilir hale gelmesini sağlayacak.
2011 yılında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından temeli atılan STAR Rafineri, Türkiye’nin ilk Stratejik Yatırım Teşvik Belgesi’ne sahip projesi olma özelliğini taşıyor.
Star Rafineri’de yıllık 10 milyon ton ham petrol işleme kapasitesiyle 1,6 milyon ton nafta, 1,6 milyon ton jet yakıtı, 4,8 milyon ton ultra düşük kükürtlü dizel, 700 bin ton petrokok, 420 bin ton karışık ksilen, 480 bin ton reformat ve 160 bin ton kükürt üretilecek.

SOCAR Türkiye’ye 19 Milyar Dolar Yatırım Yaptı

SOCAR Türkiye Üst Yöneticisi Zaur Gahramanov, rafinerinin faaliyetlerine başlamasına ilişkin düzenlenen törende, SOCAR’ın Türkiye’ye 19 milyar dolar yatırım yaptığını belirtti.
Türkiye’deki yatırımlarına devam edeceklerini belirten Gahramanov, “Biz Türkiye’ye kısa müddetli bakmıyoruz. Türkiye bizim için önemli bir ülke. Bizim dış yatırım stratejisinde en önemli ülke Türkiye’dir. Bize ‘Türkiye’nin en büyük yabancı yatırımcısı.’ diyorlar. Biz kendimizi yabancı saymıyoruz. Bunun nedeni de Türkiye hükümetinin bize olan desteği. Bu destek olmasaydı biz bunları gerçekleştiremezdik.” dedi.
STAR Rafineri Genel Müdürü Mesut İlter de bugünün çok büyük önem taşıdığını, rafinerinin canlanmasının ilk günü olduğunu ifade ederek şunları dile getirdi. “Geçtiğimiz günlerde ilk meşalemizi ateşledik. Bir hafta önce dizel gemisi geldi. Şimdi ise ilk petrol Azerbaycan’dan geldi. Azerbaycan’ın bir bölgesinin ismini alan ‘Absheron’ gemisi ile gelmesi çok anlamlı. Bugünden itibaren rafineriyi devreye alma faaliyetlerine başlıyoruz. Ekim ayına kadar tüm rafinerideki üretim birimlerini birer birer devreye alacağız. İnşallah yılın son çeyreğinde STAR devreye girerek ürettiği tüm ürünleri kullanıcıların hizmete sunmuş olacak.”
Mesut İlter, STAR’ın kuruluş amaçlarından birinin petro-kimya sektörüne ham madde sağlamak olduğunu belirtti. Petro-kimya ham maddesi dışında jet yakıtı, LPG ve dizel gibi ürünler de üreteceklerini belirten İlter, “Bunların tamamı ithalat yoluyla karşılanıyor. STAR’ın devreye girmesiyle bunların ithalatı azalacak. Türk ekonomisinin yıllık 1,5 milyar dolar dış ticaret açığının azalmasına katkısı olacak. Burası, Türk-Azerbeycan dostluğunun da önemli bir eseri.” ifadelerini kullandı.
Türkiye’nin, enerjiyi çok üretenle çok tüketen ülkeler arasında bir köprü kurduğuna işaret eden İlter, rafineride ağırlıklı olarak Ortadoğu, Rusya ve Kuzey Afrika petrollerini işleyeceklerini bildirdi. Rafineride bu yıl yaklaşık 2 milyon ton ham petrol işleneceğini bildiren İlter, 2019’da 10 milyon ton kapasitesine ulaşmayı hedeflediklerini kaydetti.
Konuşmaların ardından Absheron isimli gemiyle Azerbaycan’dan getirilen 80 bin ton ham petrol, işlenmek üzere rafineriye alındı.
 
 

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.