Türkiye'nin En Büyük Yatırımı Faaliyetlerine Başladı

Türkiye'nin En Büyük Yatırımı Faaliyetlerine Başladı

Türkiye’de özel sektörün tek noktada en büyük yatırım olma rekorunu elinde tutan ve Azerbaycan devletinin resmi petrol şirketi olan SOCAR tarafından İzmir Aliağa’da 6,3 milyar dolarlık yatırımla hayata geçirilen ham petrol işleme tesisi bugün itibari ile faaliyetlerine başladı. Star Rafineri adı ile hayata geçirilen yeni işletme ilk üretimini Azerbaycan’dan gelen ham petrol gemisini işleyerek ilk üretimini yaptı. Tesiste ham petrol işlenmesine geçilmesi ve test işlemlerine başlanması dolayısıyla İzmir’in Aliağa ilçesindeki tesiste tören düzenlendi.

Türkiye’nin En Büyük Yatırımı Faaliyetlerine Başladı

Türkiye’nin enerji  ve petrol alanındaki en önemli yatırımlarından olan Star Rafineri, Türkiye sınırları içerisinde çıkarılan, Azerbaycan ya da diğer türki devlerlerde çıkarılan ve ortadoğu ülkelerinde çıkarılan ham petrollerin işlenerek kullanılabilir  hale gelmesini sağlayacak.
2011 yılında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Azerbaycan  Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından temeli atılan STAR Rafineri,  Türkiye’nin ilk Stratejik Yatırım Teşvik Belgesi’ne sahip projesi olma özelliğini taşıyor.
Star Rafineri’de yıllık 10 milyon ton ham petrol işleme  kapasitesiyle 1,6 milyon ton nafta, 1,6 milyon ton jet yakıtı, 4,8 milyon ton ultra düşük kükürtlü dizel, 700 bin ton petrokok, 420 bin ton karışık ksilen, 480  bin ton reformat ve 160 bin ton kükürt üretilecek.

SOCAR Türkiye’ye 19 Milyar Dolar Yatırım Yaptı

SOCAR Türkiye Üst Yöneticisi Zaur Gahramanov, rafinerinin faaliyetlerine başlamasına ilişkin düzenlenen törende,  SOCAR’ın Türkiye’ye 19 milyar dolar yatırım yaptığını belirtti.
Türkiye’deki yatırımlarına devam edeceklerini belirten Gahramanov,  “Biz Türkiye’ye kısa müddetli bakmıyoruz. Türkiye bizim için önemli bir ülke.  Bizim dış yatırım stratejisinde en önemli ülke Türkiye’dir. Bize ‘Türkiye’nin en  büyük yabancı yatırımcısı.’ diyorlar. Biz kendimizi yabancı saymıyoruz. Bunun  nedeni de Türkiye hükümetinin bize olan desteği. Bu destek olmasaydı biz bunları  gerçekleştiremezdik.” dedi.
STAR Rafineri Genel Müdürü Mesut İlter de bugünün çok büyük önem taşıdığını, rafinerinin canlanmasının ilk günü olduğunu ifade ederek şunları dile getirdi. “Geçtiğimiz  günlerde ilk meşalemizi ateşledik. Bir hafta önce dizel gemisi geldi. Şimdi ise  ilk petrol Azerbaycan’dan geldi. Azerbaycan’ın bir bölgesinin ismini alan  ‘Absheron’ gemisi ile gelmesi çok anlamlı. Bugünden itibaren rafineriyi devreye  alma faaliyetlerine başlıyoruz. Ekim ayına kadar tüm rafinerideki üretim  birimlerini birer birer devreye alacağız. İnşallah yılın son çeyreğinde STAR  devreye girerek ürettiği tüm ürünleri kullanıcıların hizmete sunmuş olacak.”
Mesut İlter, STAR’ın kuruluş amaçlarından birinin petro-kimya sektörüne ham madde sağlamak olduğunu belirtti. Petro-kimya ham maddesi dışında jet yakıtı, LPG  ve dizel gibi ürünler de üreteceklerini belirten İlter, “Bunların tamamı ithalat  yoluyla karşılanıyor. STAR’ın devreye girmesiyle bunların ithalatı azalacak. Türk  ekonomisinin yıllık 1,5 milyar dolar dış ticaret açığının azalmasına katkısı  olacak. Burası, Türk-Azerbeycan dostluğunun da önemli bir eseri.” ifadelerini  kullandı.
Türkiye’nin, enerjiyi çok üretenle çok tüketen ülkeler arasında bir  köprü kurduğuna işaret eden İlter, rafineride ağırlıklı olarak Ortadoğu, Rusya ve  Kuzey Afrika petrollerini işleyeceklerini bildirdi. Rafineride bu yıl yaklaşık 2 milyon ton ham petrol işleneceğini  bildiren İlter, 2019’da 10 milyon ton kapasitesine ulaşmayı hedeflediklerini  kaydetti.
Konuşmaların ardından Absheron isimli gemiyle Azerbaycan’dan getirilen  80 bin ton ham petrol, işlenmek üzere rafineriye alındı.
 
 

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir