Türkiye'ye Yatırım Yapmak İçin Yarışıyorlar

Türkiye'ye Yatırım Yapmak İçin Yarışıyorlar

Türkiye’de 1997’de başladığı üretim serüveninde bu yıl 20. yılını kutlayan Honda 40 milyon euroluk yatırımla ikinci vardiyaya geçti. Honda Türkiye Başkanı Takuya Tsumura, “Hayata geçirdiğimiz 40 milyon euroluk (180 milyon TL) yatırım ile önümüzdeki dönemde de rekor kırmaya devam edeceğiz” dedi.
1997’den bugüne, 350 binden fazla otomobil üreterek, Türkiye otomotiv sanayisinin en önemli üreticilerinden biri konumuna gelen Honda Türkiye, ülkemizdeki 20’nci yılını, 40 milyon euroluk (180 milyon TL) ikinci vardiya yatırımı ile taçlandırdı.
Bugüne kadar 6 farklı Honda Civic neslinin fabrikadan yollara indiği Honda Türkiye fabrikası, hayata geçirilen yatırımla birlikte, Aralık ayından itibaren üretim hacmini günlük 106 adetten, 175 adede çıkardı. Türkiye’de üretilen ve 33 farklı ülkeye ihraç edilen Honda Civic Sedan modeline olan talebin, dizel seçeneği ile birlikte önemli bir artış göstereceğini ve talebe yetişmek adına bu yatırımı gerçekleştirdiklerini belirten Honda Türkiye Başkanı Takuya Tsumura, “Ekim 2016 – Kasım 2017 döneminde yaklaşık 23 bin adet Civic sedan satışı gerçekleştirdik. Civic satışlarının kazandırdığı bu ivme ile Aralık ayı sonuçlarını beklemeye gerek kalmadan, Honda Türkiye’nin üretime başladığı 1997 yılından beri en yüksek satışı gerçekleştirerek bir rekor kırdık. Hayata geçirdiğimiz 40 milyon euroluk yatırım ile önümüzdeki dönemde de rekor kırmaya devam edeceğiz” dedi.

“400 Yeni Çalışan İstihdam Edilecek”
Honda Türkiye’nin ihracat gerçekleştirdiği dış pazarlardan da ek siparişler aldığını ve üretimine hazırlandıkları dizel motorlu Civic Sedanlar ile bu talebin daha da artacağını belirten Takuya Tsumura, “Artan bu yoğun talebi karşılamak adına, Aralık ayından itibaren Honda Türkiye fabrikamızda 400 yeni çalışan istihdam ederek, ikinci vardiyaya geçiyoruz. İlk planda günlük üretim kapasitesi 160 olarak hesaplanmıştı ancak yeni planlama ile bu rakam biraz daha artarak günlük 175 adede ulaştı. Yıllık 50 bin adetlik kapasite ile Türkiye’de ürettiğimiz araçların yarısı ihraç edilecek” ifadelerini aktardı.
“Honda Türkiye, Kaliteli Türk İşçiliği ile Dünyadaki En İyi Fabrikalardan”
Honda Türkiye fabrikasının, kaliteli Türk işçiliği ile Civic üretiminde dünyadaki en başarılı fabrikalardan biri olduğuna dikkat çeken Tsumura, “Honda Türkiye olarak üretim serüveninde 20’nci yılımızı kutluyoruz. Yeni Civic sedan ile ihracat pazarımızı 6’dan 33’e çıkarmakla kalmadık, aynı zamanda Honda tarihindeki, ilk dizel motorlu Civic sedan üretimine de imza atacağız. Hâlihazırda yüzde 40 olan yerli parça kullanım oranını üretim adetlerinin artmasıyla birlikte yükseltmeyi planlıyoruz. İkinci vardiya yatırımı sayesinde gelebilecek yoğun talebi de karşılayacağız” değerlendirmelerinde bulundu.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir