Uganda Cumhuriyeti Sosyal Medya Kullanıcılarından Vergi Alacak

/ 5 Haziran 2018 / 452 views / yorumsuz
Uganda Cumhuriyeti Sosyal Medya Kullanıcılarından Vergi Alacak

Resmi adı Uganda Cumhuriyeti olarak geçen Uganda, Dünya Bankası verilerine göre yaklaşık 34,5 milyon nüfusa sahip, Doğu Afrika yer alan denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Uganda, doğal güzellikleri sayesinde Afrikanın incisi olarak da adlandırılır. Bu güzel ülke ile ilgili ise şok bir karar ile karşınızdayız;

Uganda, haftayı vergi şokuyla karşıladı, ama Uganda Cumhuriyetine vergi şoku’nu halk kabul etmedi. Uganda Cumhurbaşkanı Yaweri Museveni aslında geçen yıl mart ayı içerisinde böyle bir uygulamaya gidileceğine dair alt içerikli mesajları sözlerinde dile getirmişti şu cümleleri kullanarak;”sosyal medya insanları dedikoduya teşvik ediyor, vergilendirmeye gidilebilir” ifadesi Hazira’nın ilk haftası karşılığını buldu ve yasa parlemanto’dan geçti. Parlementodan geçen yasaya göre Whatsapp, Twitter ve Facebook gibi uygulamaları kullanan kişilerin günlük 200 uganda şilini (5 cent) vergi ödemeleri zorunlu kılındı. Ülkede yasaya karşı çıkan genç milletvekilleri bu uygulamanın çifte vergilendirme olacağını ve bu uygulamadan günde 1 dolar bile kazanamayan fakir halkın olumsuz etkileneceğini diler getirdiler ve bu düşünceyi savundular. Eleştirmenler ise bu uygulamanın insanların ifade özgürlüğünü kısıtlayacağına dikkat çekti. 1 Temmuz sonrası uygulamaya başlanacak olan bu şok kararın halk üzerinde ki etkisi şimdiden merak konusu iken bu kararın neleri değiştiriceği ve halkın tepkisi’nin devam edip etmeyeceği ise bir muallak…

Sosyal medya hesapları insanların en çok iletişim kurduğu ve insanların en çok birbirleriyle bir şeyler paylaştığı sanal bir ortamken, bu ortamı dedikodu olarak değerlendiren Uganda Cumhurbaşkanın bu açıklaması Dünya Gündemi tarafından samimi bulunmamakla birlikte yanlış bir karar olduğu savunulsa da karar parlemantodan geçmiş ve kısa bir süre sonra da uygulanmaya başlayacak olması tüm ülkelerde şaşkınlıkla karşılandı ve birçok tepkiye neden oldu. İnsanların ifade özgürlüğüne set çeken bu karar da ne kadar ısrarcı olunacağı ise gerçekten bir sır.

20 milyon üzerinde ki cep telefonu abonesini etkiliyecek olan bu uygulamanın, cep telefonu abonelerinden nasıl tahsil edileceği ise henüz belli değil, haberin devamı ve cevaplar için bizi takipte kalın.

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.