Unutarak Bir Şeyler Yemek Orucu Bozar mı?

Unutarak Bir Şeyler Yemek Orucu Bozar mı?
Ramazan ayının gelmesi ile oruçlar tutulmaya başlandı. Günlerin uzun olduğu bu ayda oruç birçok insanı zorladı. Ramazanın ilk günleri bir alışma evresi olduğu için vücudun ve aklın oruca adapte olma sürecine kadar yanlışlıkla su içme, yanlışlıkla bir şey yeme gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir. Bu durumu yaşayan bireyler paniğe kapılabilmekte ve orucunun bozulduğunu düşünebilmektedir.Bu konuyu aydınlatmak için şu soruyu sormak gerekir. Oruçluyken unutarak bir şeyler yemek orucu bozar mı? İşte cevabı…

Oruçluyken Unutarak Yemek Orucu Bozar Mı?

Peygamber Efendimiz’in hadisine göre unutarak bir şeyler yemek orucu bozmamaktadır. Belirtilen Buhari kaynaklı hadiste Peygamber Efendimiz (s.a.s.) bir kimsenin oruçlu olduğunu unutarak bir şey yemesi durumunda orucunu bozmasın ve tamamlasın, çünkü onu yediren Allah’tır. ( Buhari, Savm, 26) buyurmuştur.
Bir başka kaynakta ifade edilene göre Hz. Peygamber (s.a.v.) unutarak yiyip içen kişinin orucunu hatırladığı anda hemen ağzındakileri çıkartıp ağzını yıkaması gerektiğini ve orucunu bozmadan tutmaya devam etmesi gerektiğini söylemiştir. Çünkü oruç hatırlanıldığı takdirde mideye bir şey inmesi durumunda oruç bozulmaktadır ( Merğinani, el-Hidaye, II, 253-254).
Bu buyruk sadece farz oruçlar için geçerli olmayıp aynı zamanda nafileler için de geçerli olmaktadır. Çünkü farz olan orucu bozan faktörlerin nafile orucu bozduğu gibi farz orucu bozmayanlarda nafileyi bozmamaktadır.
Bu durumun nafile oruç için de geçerli olduğunu ifade eden hadise göre şöyle rivayet edilmektedir:
Bir gün Ümmü İshak Radiyallâhu Anhâ, Peygamber Efendimiz Sallallâhu Aleyhi Vesellem’in yanında bulunuyordu. Resul-i Ekrem Efendimiz’e bir kap içerisinde tirit getirip ikram edildi. O sırada Zülyedeyn Radiyallâhu Anh’ın da yanında olması sebebiyle Peygamber Efendimiz (s.a.v.) getirilen etten ona da bir kemik ikam etti ve bu etten yemesini istedi. O anda Ummü İshak oruçlu olduğunu hatırladı ve eli ayağı tutuldu. Adeta dona kalan Ummü İshak ne yapacağını bilemedi, ne kolunu uzatabildi ne de geri çekebildi. Ummü İshak’ın bu durumu üzerine Peygamberimiz Sallallâhu Aleyhi Vesellem Ummü İshak’a ona ne olduğunu sordu. Ümmü İshak Radiyallâhu Anhâ da Peygamber Efendimize oruçlu olduğunu ancak kendisinin ikramı üzerine orucunu unuttuğunu ve ellerinin tutulduğunu ifade etti. Ardından Peygamber Efendimiz (s.a.v.) Ummü İshak’a dönerek orucunu tamamlaması gerektiğini ve bu yiyeceğin Allah’ın gönderdiği bir rızık olduğunu söyledi (Kütüb-i Sitte Muhtasarı Tercüme ve Şerhi, 9:457).

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Gökhan Ayhan

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir