Vakıf Bank Döviz Kredileri

Vakıf Bank Döviz Kredileri

Vakıf Bank müşterileri için sunduğu birçok avantajın yanı sıra döviz kredileri için de çeşitli avantajlar sunmuştur. Vakıf Bank’ın sunduğu döviz kredileri için üç alt başlık mevcuttur. İlk olarak normal döviz kredisi, ikincisi ihracat kredileri ve üçüncü olarak seyahat acenteleri, gemi bakım-onarımı yapan firmalar ve turizm müesseselerine kullandırılan döviz kredileridir. Bu krediler arasında birkaç farklılık bulunmaktadır.

1. Döviz Kredisi Nedir?

Döviz kredileri ihracatı olmayan ya da ihracat taahhüdü olmayarak kredi kullanmak isteyen firmalara kullandırılan kredilerdir. Bu krediler bir yıldan uzun vadeli olarak kullandırılmaktadır.

2. Vakıf Bank tarafından sağlanan Döviz Kredisinin Avantajları Nedir?

Vakıf Bank’ın sunduğu döviz kredileri için vergi, resim ve harç giderleri bulunmamaktadır.

3. İhracat Kredileri Nedir?

İhracatın finansmanı amacıyla, ihracat ya da ihracat sayılan tüm satış ve teslimler ve döviz kazandırıcı faaliyetler yapan firmalara, kullandırılan kredilerdir. Bu kredilerin kullandırılması ihracat için verilen taahhüdün yerine getirilmesi koşulunun sağlanmasına bağlıdır. Bu şekilde Vakıf Bank üzerinden verilen iki türlü kredi bulunmaktadır.
– Vakıf Bank tarafından sağlanan TL İhracat Kredisi
Vakıf Bank tarafından sağlanan  Döviz Kredisi

3. Vakıf Bank tarafından sağlanan İhracat Kredisinin Özelliği Nedir?

Vakıf Bank tarafından sağlanan ihracat kredileri için vergi, resim ve harç giderleri uygulanmaktadır.

4. Seyahat Acenteleri, Gemi Bakım- Onarımı Yapan Firmalar Ve Turizm Müesseselerine Kullandırılacak Döviz Kredileri Nedir?    

Vakıf Bank tarafından sunulan döviz kredisi hizmetlerinde seyahat acenteleri, gemi bakım-onarımı yapan firmalar ve turizm müesseselerine özgü verilen döviz kredilerinde bazı  koşullar, uygulamalar ve diğer döviz kredisi ve ihracat kresinde uygulanan presedürlere göre bazı farklılıklar bulunmaktadır.
İhracat sayılan teslim ve satışlar ile döviz kazandırıcı faaliyet ve hizmetler arasında yer alan;
Seyahat acenteleri ve turizm müesseselerinin, yurt içi ve yurt dışında yapılan turizm faaliyetleri esnasında döviz karşılığı olarak yaptıkları hizmet satışlarının,
Bedelleri döviz olarak alınma şartıyla yurt dışındaki yerleşik firmalar için garanti kapsamına giren gemi onarım ve bakım hizmetlerinin,
Uluslararası hava alanlarında, yurtdışında bulunan yerleşik firmalara hava aracı onarım ve bakımı hizmetlerini sunan firmalar lehine olarak, bu faaliyetlerin finansmanı amacı ile kullandırılmaktadır.
Not: Bu türdeki krediler için, Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi uygulanır. Eğer VRHİB (Vergi Resim Harç İstisna Belgesi) kapsamı içinde kullandırılıyor ise, istisnaya tabidir.
Bu konu hakkında daha detaylı bilgi ve başka konulardaki sorularınız için en yakın Vakıf Bank Şubesine başvurabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Gökhan Ayhan

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir