Vakıfbank Konut Hesabı

Vakıfbank Konut Hesabı

Yatırım alışkanlıkların artırılması amacıyla devlet tarafından verilen çeşitli teşviklerle bireyler birikime özendirilmektedir. Bu teşviklerden biri de 07.04.2015 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren ve konut alımı içi yapılacak birikimlere belli bir oranda devlet katkısı öngören kararnamedir. Bu kararname sonrasında Vakıfbank, “Devlet Katkılı Konut Hesabı” uygulamasını başlatarak, konut almak isteyenler için 16.443,56 TL’ye varan devlet katkısıyla iyi bir birikim şansı sunmaktadır.

vakifbank-konut-hesabi-2018.jpg

Vakıfbank Konut Hesabını Kimler Açtırabilir?

Vakıfbank Konut Hesabı açtırmak için gereken bir takım kriterler bulunmaktadır. Bunlar:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

  • 07.04.2015 tarihi itibariyle adına kayıtlı bir konuta sahip olmamak.

 

Vakıfbank Konut Hesabının Özellikleri Nelerdir?

  • Konut hesabı 18 yaşından küçükler için velisi veya vasisi tarafından açılabilir.

  • Açılan konut hesabı ortak hesap şeklinde açılamaz.

  • Birikim yapmak isteyen birey adına sadece bir tek Konut Hesabı açılabilir.

  • Başka bankalardan açtırılan hesaplar tek bir Konut Hesabı olarak birleştirilemez, bir bankadan diğer bankaya taşınamaz

vakifbank-konut-hesabi-nedir.jpg

Vakıfbank Konut Hesabının Vadesi ve Ödemeleri Nasıldır?

Sunulan devlet katkısından faydalanabilinmesi için açılan Vakıfbank Konut Hesabı’na en az 3 yıl süresince düzenli olarak para yatırılması gereklidir. Türk Lirası cinsiden açılacak hesapta en az 3 yıl süresince birikim yapılması durumunda hesapta biriken paranın % 20’sine kadar devlet katkısı avantajından faydalanılabilir.

Konut hesabının açıldığı tarihte bir defalığına Konut Hesabına Dair Yönetmelik’de belirtilen üst sınırın üzerinde bir meblağ hesaba yatırılabilir. Ancak bu meblağ kesinlike 32.887.11 TL’den daha fazla olamaz.

Hesap açıldıktan sonra ayda bir ya da üç ayda bir düzenli olarak ve hiç aksatmadan hesaba para yatırılması gereklidir. Ayda bir olarak yapılacak ödemelerde 2017 yılı için belirlenen  minimum ödeme tutarı 274.06 TL, maksimum ödeme tutarı ise 2740.59 TL iken; 3 ayda bir yapılacak ödemelerde minimum tutar 822.18 TL, maksimum tutar ise 8,221. 78 TL’dir. Düzenli yapılacak ödemeler bu minimum ve maksimum ödeme sınırları dahilinde kalmak şartıyla farklı meblağlarda yapılabilir. Devlet Katkılı Konut Hesabıyle İlgili Yönetmelikte belirtilen kriterlere göre, bu alt ve üst tutar limitleri her yıl başında yeniden hesaplanarak belirlenir.

Düzenli ödeme periyodlarına ilişkin ödeme tercihi ancak her 12 aylık dönemin başlangıcında değiştirilebilir.

 

Vakıfbank Konut Hesabının Kolaylıkları

Vakıfbank’da açtırılacak Konut Hesabı için hiç bir şekilde hesap işletim ücreti alınmayacaktır. Dileyen yatırımcılar Vakıfbank’a düzenli ödeme talimatı vererek tercih ettikleri ödeme dönemlerinde aksama olmaksızın düzenli biçimde Konut Hesaplarına otomatik olarak para aktarabilirler. Vakıfbank’ın Konut Hesabı için uyguladığı cari brüt faiz oranı % 11.50’dir.

 

Siz de ilk konutunuzu almak istiyorsanız hemen bir Konut Hesabı açtırmak üzere en yakınınızdaki Vakıfbank Şubesine uğrayarak hesabınız açtırın ve biriktirmeye başlayın.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Meral Yıldız

Meral Yıldız Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu olup tam zamanlı olarak sitemizde editörlük hizmeti yürütmektedir. Ekonomi ve Kripto Paralar konusunda oldukça deneyimlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir