Ve Vatandaşa da Kredi Sicil Affı Müjdesi Geldi

Evet beklenen haber sonunda geldi ve Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci büyük müjdeyi herkese duyurdu.. Kredi sicil affının kapsamı genişledi, artık tüm vatandaşlar aftan yararlanacak.. Artık kredi kartı borçları için ya da kredi borçları için kara listeye girmiş, kırmızı kalem yemiş hiç kimse kalmayacak.

Meclise sunulan yasa taslağı daha önce bildiğiniz gibi esnafları ve işyeri sahiplerini kapsıyordu. Yapılan çalışma ile  yasanın çerçevesi genişletildi ve tüm kredi sicili bozuk bireyleri de kapsaması sağlandı. Bu da tüm kara listedekilerin, tüm kımızı çizgililerin yani kredi sicili bozuk olduğu için kredi kullanamayan herkesi kapsayacağı anlamına geliyor.

Bugün konu ile alakalı bir basın açıklaması yapan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, sicil affının kapsamının genişlemesine ilişkin bir açıklama yaptı. Yasa meclisten geçince artık yasadan sadece esnaflar değil, kredi sicili bozuk olan tüm vatandaşlar yararlanacaklar.

Tüfenkci, “Sicil affı, yaklaşık 12 milyon 500 bin kişiyi ilgilendiren bir yasa tasarısı. Bu sadece işletmeler, sadece sanayicilerimize yönelik diye düşünmememiz lazım. Bunların yanında özellikle kredi kartı kullanıcıları, bireysel kredi kullananlar da dahil olmak üzere kredilerde sorun yaşayanların 6 ay içerisinde ya borcunun tamamını ya da çeklerini/senetlerini ödedikleri halde kara listeden 5 yıldan önce çıkamıyorlardı. Bu durumda olanlar veya borcunu yeniden yapılanlar bu haktan faydalanacaklar. Sicil affından yaklaşık 1 milyon 500 bin ile 1 milyon 600 bin arasında esnafımızın yararlanacağını düşünüyoruz.”dedi.

NOT : İlgili yasada yapılan düzenleme 27 Temmuz 2017 tarihinde sona ermiştir. Kredi Sicil Affı’na ilişkin yürürlüğe giren yeni yasalardan haberdar olmak ve süresi içerisinde yararlanabilmek için sitemizi takip etmenizi ve bizi sık sık ziyaret etmenizi öneririz. 2018 Kredi Sicil Affı ile ilgili özel inceleme haberimize 2018’de Kredi Sicil Affı Çıkacak mı? başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Gelen Aramalar: sicil affı yasalaştı,sicil affı yorumları
Mustafa Kulaksız

Mustafa Kulaksız hakkında

Mustafa Kulaksız 2 çocuk sahibi ve mutlu bir ailesi vardır, yazarlık hayatına ise hobi olarak başlamışken bi anda herşey değişti ve tüm işi yazarlık oldu.

Mustafa Kulaksız tarafında yazılan tüm yazılar →

190 Yorum

 1. Merhaba Yusuf Bey;

  Yasaya göre mevcut banka borçlarınızı ödeyerek 27 Temmuz tarihine kadar kredi başvurusu yapmanız halinde aftan yararlanabilirsiniz.

 2. Merhaba Tunca Uzuntepe;

  Şu anki güncel kredi notunuzu bize yazabilir misiniz? Kredi notunuza göre bankaların sizi nasıl değerlendireceği konusunda fikir sahibi olmak isteriz. Ayrıca kredi sicil affı kapsamında bankalar isterlerse size kredi kullandırma ya da kredi kartı verme hakkına sahipler..

 3. Merhaba Ayhan Bey;

  İlgili yasa açık ve Resmi Gazete’de yayınlanan metne göre yasa kişileri de kapsıyor. Ancak bu banka şubesindeki görevlilerin konuyu tam bilmemesi ile alakalı bir durum maalesef.. Konuyu BİMER’e yazarak hakkınızı arayabilirsiniz.

 4. Merhaba Murat Kılıçarslan;

  Mesajınızda kredi kullanmak istediğinizi belirtmektesiniz. Ancak kredi kullanmak istediğiniz tutar, kredi kullanmak istediğiniz vade, kredi türü, aylık gelir durumunuz ve kredi notunuz gibi kişisel bilgilerinizi bize yazabilirseniz durumunuz hakkında değerlendirme yapıp size yardımcı olacak önerilerde bulunabiliriz.

 5. Merhaba Şinasi Gözlek;

  Kalan borcunuz ödenmediği sürece kredi sicil affından yararlanamıyorsunuz maalesef.. Yasaya göre süresi içerisinde bankalara olan borçlarını kapatanlar mevcut aftan yararlanabiliyorlar.. Ancak bankaların bunu ne zaman uygulamaya başlayacakları konusu tamamen bankaların insiyatifinde.. Dolayısı ile bu bankalara göre değişiklik gösterebilir..

 6. Ben size gerçekten bu sözüm halkımıza bu yalan dolan haber,boş evet oyu kulanın ben şahsi fikrim evet………

 7. benım iş bankasına borcum var avukatta dosya taksıt taksıt ödüyorum borc bıtınce kredı cıkarmı borc bıtmede kredı cıkarmı maası bankadan alıyom

 8. Merhaba İbrahim Bey;

  Borcunuzu Temmuz ayından önce bitirirseniz yasaya göre aftan siz de yararlanabilirsiniz.

 9. Selamı aleyküm benim sıkıntım büyük esnafım küçük bir işletmem var birgün Denizbank tan bir bayan geldi ticari hesap açmak istedi kkb 1360 idi onaylanmadı dedi neden onaylanmıyor diye iki günde üç günde bir giriş yapmış şuan 15 başvurum gözüküyor ve kredi çekemiyorum şikayet ettim ama ilgilenen Yok ne yapmam gerekiyor

 10. ne affı be 2000 bin tl maaş alıyorum hiç bir banka ya da borcum yok kiredi veriyorlar yalan atmayın af geldi diye

 11. Merhaba Yasin Uysal;

  Kredi veriyorlarsa sorun olan nedir ve daha ne istiyorsunuz ki? Mesajınızda açıkça yazmamışsınız…

 12. Merhaba Ahmet Bey;

  Çalışıyor musunuz, ne kadar kredi kullanmak istiyorsunuz ve aylık geliriniz ne kadar gibi kişisel bilgilerinizi yazarsanız size yardımcı olacak önerilerde bulunmaya çalışacağız.

 13. Ziraat bankası maaş haczi yoluyla alacağı kesildi ve 7 ay sonra temerrüt faizi diye maasima bloke koydu DEVLET BANKASI olmasına rağmen sicil affı uygulama yapmıyorlar kredi istiyorum olmaz deniyor

 14. Merhaba İbrahim;

  Kredi borcunuz şu an hangi aşamada? Henüz icralık olmamışsanız sitemizden Borç Transfer Kredisi Kampanyaları’nı inceleyebilirsiniz.

  Sitemizdeki tüm Borç Transfer Kredisi Kampanyaları’nı BURADAN görüntüleyebilirsiniz.

 15. Merhaba Emrah Bey;

  1300 olan kredi notunuzla N Kolay Kredi aracılığı ile kolayca kredi kullanabilirsiniz.

  Sitemizdeki tüm N Kolay Kredi Kampanyaları’nı BURADAN görüntüleyebilirsiniz.

 16. Merhaba ben kredimi komple kapattim yaklasik 6 ay kadar bir sure oldu kredi notum 277 iken suan 1154 ama hala maas aldigim banka da olmak uzere hic bir bankadan kredi veya kredi karti alamiyorum bilgi verirmisiniz ne yapmam gerekiyor

 17. Merhaba Ahmet;

  1154 olan kredi notunuz ile pek çok bankadan kredi onayı alamazsınız. Bankalardan normal şartlarda kredi kullanabilmeniz için kredi notunuzun 1350 ve üzerinde olması gerekir. Ancak bu kredi notunuz ile N Kolay Kredi aracılığı ile kredi onayı alma şansınız var. Bankanın kredi faiz oranları biraz yüksek ama kredi kullandırması ihtimali yüksek.. İsterseniz buradan şansınızı deneyebilirsiniz..

  N Kolay Kredi hakkında daha ayrıntılı bilgilere BURADAN ulaşabilirsiniz.

 18. Benim kredi kartlarından dolayı kara listeye düştüm borçlarının tamamı edememe rağmen bana kredi çıkmıyor

 19. Benim gecikmeli ödediğim kredi ve kredi kart borçlarımı27-09-2016 da hepsini kapattığım halde kırmızı çizgi yediğim için ne kart nede kredi vermiyorlar yasa gereği nasıl faydalanabilirim acaba yardımcı olursanız sevinirim

 20. Merhaba benim akbank borcum var kirmizida ve odeme yapamyrum fazla bizey yok affi varmi nasil yapabilirim

 21. Merhaba Hasan Bey;

  Kredi kartı alamamanızın nedenini biliyor musunuz peki? Daha önce hiçbir banka ile çalışmamış olmanız nedeni ile kredi puanınız sıfır mı görünüyor ya da daha önce ödeme problemleriniz nedeni ile kara listeye mi düştünüz? Bu arada yaşınız 18 ve üzerindedir değil mi?

 22. Merhaba Hasan Bey;

  Kredi kartı alamamanızın nedenini biliyor musunuz peki? Daha önce hiçbir banka ile çalışmamış olmanız nedeni ile kredi puanınız sıfır mı görünüyor ya da daha önce ödeme problemleriniz nedeni ile kara listeye mi düştünüz? Bu arada yaşınız 18 ve üzerindedir değil mi?

 23. Merhaba Hacı Yusuf Usak;

  İlgili yasaya göre bankalara olan borcunuzu 27 Temmuz tarihine kadar kapatmanız halinde sicil affından yararlanabiliyorsunuz. Borcu kapatmamanız durumunda yasa sizi kapsamıyor maalesef 🙁

 24. Merhaba Güven Topçu;

  Şu an hiçbir bankaya borcunuz yok anladığımız kadarı ile.. Peki bize aylık gelir durumunuzu ve şu anki kredi notunuzu yazabilir misiniz durumunuz hakkında bilgi sahibi olabilmemiz için?

 25. Merhaba Göksal Bayram;

  Bankalara olan borçlarınızı hangi tarihte kapattınız acaba?

 26. Bu sicil affı hikaye evet sicilim bozuk hala hiç bir banka kredi vermiyor bense elimde nakit olsa daha rahat ticaretime devam ediyor olacağım bir sicil affıdır gidiyor koca bir yalan saygılar

 27. Benim sadece bir bankaya 200tl avukatavar acaba kredi kartı alabilir miyim

 28. Peki ne zaman aftan yararlanabilecez ne zaman kara listeden adınız kalkacak bizi bi bilgilendirin

 29. Merhaba Talat Bey;

  İçeriğimizde belirtilen kanuna göre 29 Temmuz 2017 tarihine kadar eski borçlarını kapatanların kara liste kayıtları silindi. Ancak şu anda kara listede olanlar bu listeden çıkabilmek için normal süresini beklemek zorundalar maalesef.

 30. Merhaba Öztürk Karayazı;

  Bize kredi notunuzu ve aylık gelirinizi yazabilir misiniz?

 31. Merhaba Okan Kurt Bey;

  İçeriğimizde belirtilen kanuna göre 29 Temmuz 2017 tarihine kadar eski borçlarını kapatanların kara liste kayıtları silindi. Ancak şu anda kara listede olanlar bu listeden çıkabilmek için normal süresini beklemek zorundalar maalesef.

 32. Ben 15 06 209 kıredi çekdim iki taksit ödedim gerillâlarını hiç ödemedim yanlız çekmiş olduğum kirediyi sigortalamıştım BENİ kimsede aramadı yıllar gecdi halan da aran yak silinmismidir o burç acaba

 33. ben kredi kartlarımı komple ödedim 29 Temmuz 2017 önce şimdi ben kara listeden çıktımmı ve gidip bankalardan yada bankadan sicil affı yaptırcammı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir