Ekonomi & Finans

Ve Vatandaşa da Kredi Sicil Affı Müjdesi Geldi

Evet beklenen haber sonunda geldi ve Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci büyük müjdeyi herkese duyurdu.. Kredi sicil affının kapsamı genişledi, artık tüm vatandaşlar aftan yararlanacak.. Artık kredi kartı borçları için ya da kredi borçları için kara listeye girmiş, kırmızı kalem yemiş hiç kimse kalmayacak.

Meclise sunulan yasa taslağı daha önce bildiğiniz gibi esnafları ve işyeri sahiplerini kapsıyordu. Yapılan çalışma ile  yasanın çerçevesi genişletildi ve tüm kredi sicili bozuk bireyleri de kapsaması sağlandı. Bu da tüm kara listedekilerin, tüm kımızı çizgililerin yani kredi sicili bozuk olduğu için kredi kullanamayan herkesi kapsayacağı anlamına geliyor.

Bugün konu ile alakalı bir basın açıklaması yapan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, sicil affının kapsamının genişlemesine ilişkin bir açıklama yaptı. Yasa meclisten geçince artık yasadan sadece esnaflar değil, kredi sicili bozuk olan tüm vatandaşlar yararlanacaklar.

Tüfenkci, “Sicil affı, yaklaşık 12 milyon 500 bin kişiyi ilgilendiren bir yasa tasarısı. Bu sadece işletmeler, sadece sanayicilerimize yönelik diye düşünmememiz lazım. Bunların yanında özellikle kredi kartı kullanıcıları, bireysel kredi kullananlar da dahil olmak üzere kredilerde sorun yaşayanların 6 ay içerisinde ya borcunun tamamını ya da çeklerini/senetlerini ödedikleri halde kara listeden 5 yıldan önce çıkamıyorlardı. Bu durumda olanlar veya borcunu yeniden yapılanlar bu haktan faydalanacaklar. Sicil affından yaklaşık 1 milyon 500 bin ile 1 milyon 600 bin arasında esnafımızın yararlanacağını düşünüyoruz.”dedi.

NOT : İlgili yasada yapılan düzenleme 27 Temmuz 2017 tarihinde sona ermiştir. Kredi Sicil Affı’na ilişkin yürürlüğe giren yeni yasalardan haberdar olmak ve süresi içerisinde yararlanabilmek için sitemizi takip etmenizi ve bizi sık sık ziyaret etmenizi öneririz. 2018 Kredi Sicil Affı ile ilgili özel inceleme haberimize 2018’de Kredi Sicil Affı Çıkacak mı? başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.


İlgili Haberler

 1. Gerçekten yasalaştımı bankalara bildirim gittimi halen bana kredi kartı vermiyorlar53149180**

 2. Vedat aytekin says:

  Merhaba benim sorunum varlık yönetim şirketleriyle ilgili ben henüz eşimle evlenmede evvel 2007 yılında eşime dolandırıcılar tarafından bir şekilde kandırarak kredi çektirmişler ve tabiki borç eşimin üzerine kalmış olay savcılığa intikal ettirilmiş ancak ailesinin engellemesiyle mahkemeye intikal ettirilmemiş ben eşimle 2012 yılında evlendim şimdi kredi çekmek istedim karşıma eşimin borcundan dolayı kredi vermediler bu nasıl iş o zaman ben evli bile değildim varlık yönetim şirketi bana nasıl engel koyar bu yasallı durum bundan ibarettir

 3. Mustafa çakır says:

  Ben birine hatır çeki verdim 2008 de ödedim çeki sana verecem dedi aldım dedi meger ödememiş kendisi mahallamizin muhtarı idi mahkemelik olmuşum haberim olmadıgelenicralarıda kendisi almış mahkemede karar vermiş dava kesinleşmiş çek yasagı gelmiş yeni ögrendim meblada küçük bişey 2300 tl ne olur şimdi. Şirketim etkileniyor düzelirmi.

 4. Mustafa çakır says:

  Ben birine hatır çeki verdim 2008 de ödedim çeki sana verecem dedi aldım dedi meger ödememiş kendisi mahallamizin muhtarı idi mahkemelik olmuşum haberim olmadıgelenicralarıda kendisi almış mahkemede karar vermiş dava kesinleşmiş çek yasagı gelmiş yeni ögrendim meblada küçük bişey 2300 tl ne olur şimdi. Şirketim etkileniyor düzelirmi. Ben ilkdefa yazdım size.

 5. Okan kurt says:

  Bu sicil affı hikaye evet sicilim bozuk hala hiç bir banka kredi vermiyor bense elimde nakit olsa daha rahat ticaretime devam ediyor olacağım bir sicil affıdır gidiyor koca bir yalan saygılar

 6. Öztürk Karayazı says:

  Benim sadece bir bankaya 200tl avukatavar acaba kredi kartı alabilir miyim

 7. Peki ne zaman aftan yararlanabilecez ne zaman kara listeden adınız kalkacak bizi bi bilgilendirin

 8. Merhaba Talat Bey;

  İçeriğimizde belirtilen kanuna göre 29 Temmuz 2017 tarihine kadar eski borçlarını kapatanların kara liste kayıtları silindi. Ancak şu anda kara listede olanlar bu listeden çıkabilmek için normal süresini beklemek zorundalar maalesef.

 9. Merhaba Öztürk Karayazı;

  Bize kredi notunuzu ve aylık gelirinizi yazabilir misiniz?

 10. Merhaba Okan Kurt Bey;

  İçeriğimizde belirtilen kanuna göre 29 Temmuz 2017 tarihine kadar eski borçlarını kapatanların kara liste kayıtları silindi. Ancak şu anda kara listede olanlar bu listeden çıkabilmek için normal süresini beklemek zorundalar maalesef.

 11. Sezgin çelik says:

  Ben haziran da tüm bankalara ve varlık şirketlerine tamamen borcumu ödedim,şu an kkb puanım 1502 ama hâlâ bankalar sorun çıkarıyor konu ile alakalı herşey sözde var uygulamada hiç bir yürürlük yok..

 12. Eren içme says:

  Benim borcum felan kalmadı fakat halen her basvuruma red cvb alıyorum nezaman sicil aftan yararlanabilirim maaş bankam bile ne kart ne kredi veriyor

 13. ibrahim yılmaz says:

  bankalara borcum yok sadece bir bankaya sıralı aksatmadan kredi ödüyorum tekrar bir miktar kredi çekmek istiyorum red cevapları geldi önceden borç vardı hepsini 2017 den önce kapattım kredi almam için ne kadar beklemek lazım

 14. Peki bir dahaki sicil affı ne zaman olur şimdi borçların tamamını ödesem bu aftan yararlanma şansım olurmu

 15. Tahsin ziya kentkuran says:

  Kredi karti ve kredilerimi yapilandirdim borc 35bin tl kaldi hic bir banka kredi vermiyor ustelik emekliyim

 16. Ben 15 06 209 kıredi çekdim iki taksit ödedim gerillâlarını hiç ödemedim yanlız çekmiş olduğum kirediyi sigortalamıştım BENİ kimsede aramadı yıllar gecdi halan da aran yak silinmismidir o burç acaba

 17. Admin merhaba. Kredi notum 1030 aylik gelirim 2350 tl. Butun borclarimi kapattim ama hala kredi alamiyorum. Yardimlarinizi ve yorumlarinizi bekliyorum. Saygilsr.

 18. ben kredi kartlarımı komple ödedim 29 Temmuz 2017 önce şimdi ben kara listeden çıktımmı ve gidip bankalardan yada bankadan sicil affı yaptırcammı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir