WhatsApp Nasıl Yüklenir?

/ 16 Nisan 2018 / 361 views / yorumsuz
WhatsApp Nasıl Yüklenir?

Günümüzde insanların bir çoğu internet ve akıllı telefonlarla özdeşleşmiş durumda. İnternetin hayatımızda bu kadar yaygınlaşması ve cebimizde taşınabilir hale gelmesiyle eskiden kullanılan MMS yerini yeni haberleşme yazılımlarına bıraktı. Herkesçe bilinen en yaygın kullanımı olanı ise WhatsApp… Whatsapp ile telefon görüşmelerimiz, video aramalarımız; resim, müzik, dosya paylaşımlarımız ve mesajlaşmak çok daha kolay bir hale geldi. Peki Whatsapp kullanmaya nasıl başlayacağız? Öncelikle Android veya iOS işletim sistemi tabanlı bir cep telefonuna ve internet bağlantısına ihtiyacınız olacak. Kurulum ve kullanımı bu iki platform için ayrı ayrı açıklayacağım sizlere.

1. Android Cihazlara WhatsApp Nasıl Yüklenir?

Öncelikle internet bağlantınız olduğundan emin olmaısınız. İnternet bağlantısını sağladıktan sonra telefonunuzdan ‘Google Play‘ uygulamasına girin ve arama bölümüne ‘Whatsapp’ yazdığınızda karşınıza gelen listeden ‘WhatsApp Messenger‘ yazan uygulamayı telefonunuza yükleyin. Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra telefonunuzun menüsünden ‘Whatsapp’ yazan uygulamaya girin. İlk girişte sizden telefon numaranızı isteyecek ve bir doğrulama kodu girmenizi bekleyecektir. Doğrulama kodunuz kısa süre sonra telefonunuza bir mesaj olarak gönderilecektir. Doğrulama kodunuzu girdiğinizde onay ekranı karşınıza gelecektir, bu onayı sağladıktan sonra artık Whatsapp uygulamasını kullanmaya başlayabilirsiniz. Rehberinizde kayıtlı olan kişilerden Whatsapp kullananlar ile mesajlaşabilir; resim, müzik, video ve dosya transferi yapabilir; sesli ve görüntülü aramalar gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemleri Android tablet, PC, notebooklarda da uygulayabilirsiniz.

2. iOS Cihazlara WhatsApp Nasıl Yüklenir?

IOS işletim sistemi kullanıyorsanız yapmanız gerekenler Android cihazlarda olduğu kadar basit. Cihazınız uygulama menüsünden ‘App Store‘ uygulamasına girin ve arama bölümüne ‘Whatsapp’ yazın, arama sonuçlarından ‘Whatsapp Messenger’ yazan uygulamayı bulup telefonunuza yükleyin. Yüklemi işlemi tamamlandıktan sonra ‘Whatsapp’ uygulamasına girin. Uygulamayı ilk kullanmaya başladığınızda sizden telefon numaranızı ve bir doğrulama kodu isteyecektir. Telefon numaranızı girdikten sonra cihazınıza gelen doğrulama mesajında bulunan kodu Whatsapp uygulamasına girin. Karşınıza gelen onay menülerini kabul etmeniz gerekmektedir. IOS tabanlı cep telefonu ve tablet/PC cihazlarınızda aynı işlemleri uygulayarak Whatsapp uygulamasını kullanabilirsiniz.

3. Sim Kartınız Olmadan WhatsApp Nasıl Kullanılır?

Android ve IOS cihazlarda Whatsapp uygulamasının kurulumunu açıkladık. Peki bu cihazlardan birini kullanıyorsunuz ancak SIM kartınız yoksa doğrulama kodunu nasıl edineceksiniz? İşlem aslında çok basit her iki işletim sisteminde de uygulamayı yükledikten sonra ilk giriş yaptığınızda sabit bir hattın telefon numarasını girdiğinizde o numaraya bir arama gelecektir. Gelen aramada ihtiyacınız olan doğrulama kodu sesli bir şekilde size iletilecek.

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.