WhatsApp’a Yeni Bir Güncelleme Daha!

/ 16 Mayıs 2018 / 522 views / yorumsuz
WhatsApp’a Yeni Bir Güncelleme Daha!

Her geçen gün yeni bir güncellemesi ile karşı karşıya kalınan ve son günlerde bir çok skandal haberde adı geçen Facebook bünyesinde yer alan WhatsApp bir başka yenilik ile kullanıcılarının karşısına çıktı. Bu yeni güncelleme daha çok Whatsapp’da sohbet gruplarını ve bu grupların yöneticilerini ilgilendirmektedir. Android ve iOS uygulamaları için geçerli Whatsapp’ın yeni güncellemesi şu şekildedir.
Whatsapp’ın bu yeniliği grup gizliliğini arttırmaya yönelik olarak tanımlanmaktadır. Grup yöneticilerinin kontrollerini arttıran bu yenilik ile artık Whatsapp grup yöneticileri grup bilgisi adı altında gruba dair belli başlıklar oluşturabilecek ve kısa bilgiler girebilecektir. Bir nevi tanıtıcı yazı görevi görecek bu alan gruba yeni dahil olacak kişilerin grup detaylarını görmesini ve gruba yönelik amacın ne olduğuna dair bilgi sahibi olmasını sağlamaktadır.

Gruba Yeni Katılanlar Eski Konuşmaları Okuyabilecek!

Discord ve Slack uygulamaları gibi başka uygulamalarda olan ancak Whatsapp’da yer almayan bir başka özellikte bu yeni güncelleme ile gelmektedir. Bu da grup sohbetlerine uzak kalan ve sonradan dahil olan kişilerin kendisinden önce konuşulan konuları ve diyalogları görebilmesi yeniliğidir. Sonradan dahil oldukları gruplarda kendisinden önce ne konuşulduğunu merak eden bireylerin yapması gereken tek şey sohbetin sağ alt kısmında yer alan @ tuşuna tıklamak olacaktır. Aynı şekilde gelen bir başka yenilik olan katılımcı arama sekmesi ile sayıca fazla olan gruplarda ulaşılmak istenen kişinin daha hızlı ve pratik bir şekilde bulunması sağlanacaktır.

Grup Yöneticisi Gruptan Atılamayacak!

Gruplarda genellikle grup ismi, bilgisi ve resmi tüm üyelerce değiştirilebilmektedir. Gelen yeni güncelleme bu duruma da bir sınırlama getirmektedir. Ayrıca yönetici olan kişi diğer grup yöneticilerinin yetkilerini kaldırabilecek ve grubu kuran kişi kurduğu gruptan bir başka üye tarafından kovulamayacaktır. Platform tarafından koruma yöntemi adı altında yapılması planlanan bir başka yenilikte, grup üyelerinin ayrıldıkları bir gruba tekrar tekrar geri alınmasının engellenmesi şeklinde olacaktır.
Whatsapp’ın uygulamaya getirdiği bu yeniliklerden faydalanmak için kullanıcıların yapması geren şey Google Play Store ya da App Store üzerinden uygulamanın güncellemesini yapmaktır. Ancak kullanıcıların dikkat etmesi ve göz önünde bulundurması gereken bir konu vardır. Bu yenilikler uygulamanın kullanıcılarına aşamalı olarak sunulacaktır.

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.