Whatsapp'ta Yeni Dönem Başlıyor!

/ 10 Temmuz 2018 / 14 views / yorumsuz
Whatsapp'ta Yeni Dönem Başlıyor!

Hindistan’da meydana gelen olayda, Whatsapp’tan yayılan yanlış bir haber nedeni ile linç edilen 12 kişiden sonra uygulama için yeni bir özellik geliştirildi. Yapılan açıklamaya göre bundan sonra whatsapp uygulamasına eklenen yeni özellik sayesinde uygulama üzerinden gönderilen şüpheli ve zararlı linkler hakkında kullanıcıları uyaracak olan bir özellik geliştirildi.

Hindistan’da Yaşanan Olay

Geçtiğimiz haftalarda yaşanan bir olayda, Hindistan’da bulunan bir köyde yaşayan insanların, whatsapp uygulamasını kullanarak gönderdikleri mesajlar neticesinde insan kaçakçılığı yaptığından şüphelenilen 12 kişi halk tarafından farklı zamanlarda linç edilmek suretiyle öldürülmüştü.
Olaylardan sonra Hindistan Hükümeti yetkililerinin yaptıkları açıklamalarda, insanların yaşanılan olaylara neden olacak tarzdaki şüpheli veya yanlış haberler hakkında daha dikkatli olmaları gerektiği, ir uygulama üzerinden gönderilen her habere itibar edilmemesi gerektiği, her habere kulak asılmaması gerektiğini açıklamıştı. Yetkililer bu tarz mesaj ve haberlerden sonra en azından bu haberlerin doğru olup olmadığının kontrol edilmesi gerektiğinin de altını çizerek yaşanan linç olayları ile ilgili soruşturma başlatıldığını da açıklamıştı.

Whatsapp, Yeni Bir Özellik Geliştirdi

Uygulamalarının anlatılan şekildeki kötü olaylarla birlikte anılmasından rahatsızlık duyan Whatsapp, yaptığı çalışmalar neticesinde uygulaması için bir yenilik daha yaptıklarını duyurdu. Whatsapp tarafından yapılan açıklamada, uygulamaya yeni gelen bu özellik sayesinde whatsapp mesajlarının içinde bulunan linklerin şüpheli veya zararlı olarak belirlenmesi halinde bu durum hakkında kullanıcıya uyarı yolu ile bilgi verilecek.

Deneme Aşamasında

Whatsapp beta sürümünde bulunan ve henüz deneme aşamasında olan uygulamanın bu yeni özelliği, bir sohbet sırasında kullanıcıların karşılıklı olarak birbirlerine gönderdiği linklerin analiz edilmesinde yarayacak. Yeni özellik ile yapılacak analiz sonucunda gönderilen linklerin sahte olduğu ya da zararlı sitelere yönlendirme ihtimalinin olup olmadığını kontrol edilecek. Yapılan analizin sonucunda linklerin şüpheli olduğu ihtimali bulunması halinde gönderilen link kırmızı renge dönüşecek. Buna rağmen mesajı alan kullanıcının linke tıklaması halinde, uyarı yapılan linkin açılmasından önce kullanıcıya bir uyarı mesajı gönderilecek.
Whatsapp uygulamasının bu yeni özelliği şimdilik deneme ve geliştirme aşamasında bulunuyor. Ancak, yeni uygulama tamamlanarak kullanıcılara sunulduğunda anlatılan özelliğinin yanında kullanıcılara, şüpheli olarak gördükleri linkleri bildirme imkanını da tanıyacak.

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.