Y Kuşağı Parasını Bankalarda Değil Bitcoin’de Saklıyor

Y Kuşağı Parasını Bankalarda Değil Bitcoin’de Saklıyor

Bitcoin’in son zamanlarda aşırı değerlenmesi ile birlikte gözle görülecek bir şekilde artış gösteren genç insanların çoğu, parasını genel bankacılık sektöründe değil de Bitcoin’e yatırım yaptığını belirtiyor ve son 12 aylık dönemde 10 kişiden 6’sı Bitcoin aldığını söylüyor. Ünlü site Coinspectator tarafından yapılmış olan ankete katılan y kuşağından yaklaşık 10.000 kişinin yüzde yetmişi, banka hesaplarında taraflarına sunulmuş olan faizden memnun olmadıklarını belirtti. Bu ankete katılan yaklaşık yüzde 65 oranında kişi, tasarruflarının Bitcoin’de daha da fazla güvende olduğun düşündüklerini belirtti. Bitcoin değer artışı böyle bir anket yapılması açısından büyük etki oluşturmuş.

Y Kuşağı Bitcoin’den Vazgeçmem Dedi

Son zamanlarda finans sektöründeki rakamlar üzerinde yapılan incelemelerde, tasarruf sahipleri tarafından konulan 1.3 trilyon sterlin için 10.06 milyar dolar faiz ödendiği belirlendi. Bitcoin tarafında ise durum oldukça farklı. 2016 yılı Kasım ayında 730 Amerikan Doları olan Bitcoin, şu aralar 8100 Amerikan Dolarına yükselmiş durumda. Bu kadar yüksek oranlarda kar yapmasının yanında, y kuşağı olarak adlandırılan kuşak, kendi kendine yeten ve kendine doğrudan fayda sağlayan bankacılık sistemi olan yeni sistemi desteklemeyi tercih ediyor. Kadınlarda durum daha da farklı bir yöne kaymış durumda. Kadınların yaklaşık olarak üçte ikisi, yeni elektronik para olan Bitcoin’den daha da farklı olarak diğer kripto paralara yatırım yapmaya başlamış durumdalar. Bu şekilde portföylerini çeşitlendirerek, yatırım alanlarında daha riskli alanlara kaydıkları gözüküyor. Oluşan Bitcoin borsa şekli gençler arasında iyice yaygınlaşacak gibi.

Gençler Finansal Devrim Peşinde

Ankete katılanların yaklaşık olarak yüzde yetmişlik kısmı paralarının bankalardan tarafından soyulduğunu belirtiyor ve yine yüzde yetmişe yakını verilen faiz oranlarından hiç mi hiç memnun kalmadıklarını belirtiyor. Gelecek beş sene içinde, y kuşağının büyük bir çoğunluğunun, tasarruflarının hemen hemen üçte ikilik kısmını elektronik paraya dönüştürecek ve bu şekilde herhangi merkezi bir finans kurumundan bağımsız hareket edecek. Bu genç nesiller açısından bir devrim manasına gelmektedir. Yine aynı sitenin kurucusu ve CEO’su Andrew Sung gençlerin, gelişen mobil teknolojileri ve buna bağlı olarak herkes tarafından kullanılmaya başlanan akıllı telefonlar sayesinde, büyük finansal fonlardan çok ama çok önce Bitcoin’e yatırım yapmaya başladıklarını belirtti. Yapılan ankette katılımcıların yüzde 61’i son bir sene içinde Bitcoin aldığını belirtti. Yine katılımcıların yüzde 29’u ise almayı düşündüğünü söyledi. Katılımcıların yüzde 66’sı (bayanların) Ethereum aldığını, yüzde 35’i almadığını belirtti. Tüm katılımcıların yüzde 75’i almadığını, erkelerin ise yüzde 25’ aldığını belirtti. Bitcoin yorum açısından da sınıfı geçtiği gözüküyor.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Gökhan Ayhan

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir