Yaşlılık Aylığı (65 Yaş Maaşı) 1000 TL Oldu

/ 17 Ocak 2019 / 1.090 views / 2 Yorum
Yaşlılık Aylığı (65 Yaş Maaşı) 1000 TL Oldu

Binlerce kişinin heyecanla uzun süredir beklediği müjdeli haber bugün geldi. Hükümetin ekonomik alanda pek çok müjde ve yenilik içeren torba yasa teklifi meclisten geçerek yasalaştı. Yürürlüğe giren yeni düzenleme ile yaşlılık aylığı (65 yaş maaşı) 1000 TL oldu. Halihazırda 543 TL aylık alan 650.000 kişinin eline geçecek para tutarı % 84 oranında arttı.

Yaşlılık Aylığı (65 Yaş Maaşı) 1000 TL Oldu

Yaşlılık aylığında milyonlarca kişinin beklediği düzenleme Meclis’ten geçti ve maaşlar bin Lira’ya çıktı. 65 yaş maaşının alt sınırı 1.000 TL ‘ye çıkaran düzenlemeyi de içeren Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun teklifi, TBMM Genel Kurulu ’nda kabul edildi.

İşte kabul edilen maddeler;

Hizmet akdi ile bir ya da birden fazla işveren tarafından çalıştırılan sigortalılara ilişkin matrah, oran ve esaslar üzerinden, borsalar, sigorta şirketleri, bankalar ve ticaret ve sanayi odalarının sandık statülerine tabi personel için verilen teşvik uygulaması kaldırılacak. Er ve erbaşların genel sağlık sigortalısı sayılmayan eş ve çocukları ile anne ve babaları, bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamında sayılacak.

Maaşlar 1000 TL ‘den Başlayacak

Yaşlılık ve malullük sigortasından ödenen aylıklar ile her ay itibarıyla yapılan ödemeler toplamı, dosya bazında yapılacak ek ödeme dahil 1000 TL ‘den az olamayacak.

Ölüm sigortasından yapılan ödemeler toplamı ise bu tutarın hak sahiplerinin hisseleri oranı esas alınarak tespit olunacak tutarından az olamayacak. Bu düzenleme kapsamında hesaplanan maaşlar, belirlenen tutardan düşükse aradaki fark Hazine’den tahsil edilecek. Uluslararası sosyal güvenlik sözleşmeleri gereğince bağlanan kısmi aylıklar için bu hüküm uygulanmayacak.

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Yaşlılık Aylığı (65 Yaş Maaşı) 1000 TL Oldu (2 Yorum)

  1. Yetkili bir kişiden bir açıklama gelmedi yaşlılık aylığı gibi 65 yaşlı aylığı da 1000.tl oldumu

  2. Saçma sapan bilgisi olmayan haber yazarları 1000 TL oldu diye manşet at8yorlar yalan öyle bişi olsa hükümet yetkilisi biri açıklama.yapar