Yatırımlık Altın Alırken Dikkat Edilecek Detaylar

Yatırımlık Altın Alırken Dikkat Edilecek Detaylar

Altını seven ve değer veren ve aynı zamanda yatırım aracı olarak benimseyen bir toplum yapımız olduğu yadsınamaz bir gerçekliktir. Altın uzun yıllar boyunca Türk halkı tarafından saklanan bir diğer ifade ile biriktirilen yatırımlık bir ürün olarak kabul edilmiştir ve halen de durum budur. Bu açıdan bakıldığında altına ilgi hep bu seviyelerdedir ve hiç bir dönem bu ilgi azalmamıştır. Bu gün de özellikle batı toplumlarıyla kıyaslandığında toplumsal olarak altına ilgi yüksek seviyededir. Özellikle yatırımlık altınlarda bu ilgi çok daha yüksek noktadadır. Bu davranış biçiminin farklı birçok sebebinin olmasının yanında, zaman içerisinde oluşan kültürel bir alışkanlık, kültürel bir davranış biçimi olduğunu uzmanlar dile getirmektedirler. Bu makalemiz yatırım amaçlı altın almak isteyenlerin bilmesi gereken temel bilgileri içermektedir ve bu yönüyle ilgilenenlerin okuyacağını düşündüğümüz anlaşılır bilgilerle derlenmiştir.
Yatırım Amacıyla Hangi Altına Yönelmemek Gerekir?
Daha en baştan belirtmek gerekir ki, altın satın alındıktan kısa bir süre sonra (en az 2 yıl) bozdurulup kar getirebilecek bir yatırım aracı olarak düşünülmemelidir. Yatırım olarak düşünenlerin öncelikle bu bilgiyi bilmesi gerekir. Toplumsal olarak davranış biçimimiz zaten altını alıp, belli bir süre bekletip, altının yükseliş oranına göre değerlendirme yapıp daha sonra bozdurup kazanç elde etme yönünde değildir. Altının halktaki karşılığı budur. Elbette büyük altın yatırımcıları sözünü ettiğimiz gurubun dışındadır. Onlar altın piyasasını sıkı takip ederler alçalış ve yükseliş seyrine göre sürekli alım ve satım yaparlar ve orada çok hızlı bir hareket söz konusudur. Yastık altı yatırımcıları dediğimiz geniş halk kitleleri bu şekilde davranmazlar. Yastık altı altınlar çok büyük oranda ihtiyaç halinde paraya çevirme maksadıyla satın alınır ve o amaçla saklanır ve bekletilir. Alımındaki asıl amaç budur. Yani “ihtiyaç halinde” satmak ana amaçtır. Nakit parayı saklamak yerine her zaman satıldığında para edebilecek değerli bir metayı saklamak temel güdüdür. Bu davranış biçiminin Psikolojik ve Sosyolojik karşılığı budur demek yanlış olmayacaktır. Zaten bu bilimin uzmanlarının da açıklaması bu yöndedir. Diğer bir ifade ile açıklayacak olursak, toplumumuzun çok büyük çoğunluğu altını alıp daha sonra fiyatı yükseldiğinde bozdurup alım ve satım arasındaki farkı kazanç hanesine eklemek maksadı ile satın almaz. İşte bu insanların sahip olduğu altınlara “yastık altı altın” benzetmesi kullanılır.
Peki, yatırımlık altın almak isteyen kişi nasıl hareket edecek ve hangi altına yönelecek? Hemen bu soruya cevap verelim ve şu cümleyi kuralım. Yatırım amacı ile alınacak altın kesinlikle üzerinde az işçilik olan altın olmalıdır. Bu arada işçiliksiz altın diye bir şey yoktur ve tüm altın ürünlerinde belli oranda işçilik söz konusudur. Çünkü altın hangi şekilde olursa olsun onun bir üretim ve atölye aşaması vardır ve bu bir işçilik maliyeti oluşturur. İşçilik maliyetleri arasında farklılıklar olduğundan üzerinde en az işçilik bedeli olan altınlar yatırımlık altınlardır. Dolayısı ile bu tür altınlara yönelmek gerekir. Bu tarz altınlara örnek vermek gerekirse, 22 ayar olmak şartı ile işçiliği az olan ikili, üçlü burma bilezikler, içi boş olmayan düz ya da desenli bilezikler, Ata liralar, çeyrek, yarım, tam altınlar ve son yıllarda oldukça popüler olan gram denilen 24 ayar külçe altınlar söylenebilir. Gram altınların son 3-4 yıldır 22 ayar olanları da piyasada satılmaktadır ve yatırım amaçlı olarak rahatlıkla değerlendirilebilir ve 22 ayar bileziklerden hiçbir farkı yoktur.

Gram altın satın alınırken dikkat edilmesi gereken önemli bir detayı yatırımcıların dikkatine sunmak isteriz. Keza bu çok önemli bir detaydır ve bunu bilmeyen yatırımcıların gözünden bu önemli detay hep kaçmaktadır. Garm altınların arkasında 999 ya da 0.999 damgası vardır ki bu saf altındır. Fakat piyasada 995 ya da 0.995 damgalı altınlarda vardır ve bunlarda saf altın olarak satılmaktadır. Oysa her iki altın arasında 0.004’lük bir saflık farkı vardır. Bu gün altının piyasa değeri 150 TL olduğuna göre 10 gramlık bir külçe altın alındığında 6 lira daha fazla para ödenmiş olunur. Elbette bu fark küçük bir fark olarak görülebilir ama yüzlerce gram altın alındığında çok ciddi bir fark olduğu görülecektir ve bu fark kişinin cebinden fark ettirmeden alınan paradır. Bu nedenle saf altın yani 0.999 damgalı altın alırken size 0.995 damgalı altın satılıyor olmamasına dikkat etmek gerekir. Yada 0.995 damgalı altın veriliyorsa aradaki o fiyat farkının alınıp alınmadığının kontrol edilmesi gerekir. Elbette 0.995 damgalı altınlarda neredeyse saf altın sayılır ve 22 ayar altından daha kıymetlidir. Fakat buradaki “neredeyse” ifadesine dikkat çekmek isteriz. Çünkü bu altınlar tam olarak saf değil ama neredeyse saf altındır.
Bileziklerde Durum Nedir?
22 ayar bilezik demek yatırımlık bilezik demek değildir. Bilezik 22 ayar olabilir ama çok fazla işçilik içeriyor olabilir. Bu detaya yatırımcının dikkat etmesi gerekir. Bu açıdan az işçilik içeren bilezik çeşitlerine (ikili, üçlü burmalar, içerisi boş olmayan düz ya da desenli bilezikler) yönelmek gerekir. İkili burma, üçlü burma, düz ve desensiz, baklava desenli ya da başka desenli bilezikler satın alıma aşamasında çok daha az işçilik ödenen ve bozdurma aşamasında da bu oranda çok daha az kayıp yaşanan bileziklerdir. Satın alınan bir altının 22 ayar olması daha sonra bozdurulurken kar getireceği ya da hiç kayıp yaşanmayacağı anlamına gelmez. İçi boş 22 ayar bilezikler buna en net örneklerden birisidir. Bunun dışında oldukça fazla işçilik barındıran Trabzon hasırı gibi 22 ayar ürünler, set takımları, yüzükler ve bunun gibi birçok ürün çok fazla işçilik gerektiren ürünlerdir. Asla yatırım düşüncesiyle satın alınmamalıdırlar. Bu tarz altınlar alınırken aslında ödenen paranın (ürünün tipine, desenine ve modeline göre değişkenlik gösterir) %30 ile %45 kadarı işçiliğine ödenir. Buradan da anlaşılacağı gibi bu tarz bir ürün alındıktan sonra ister 2 yıl isterse 5 yıl sonra bozdurulmak istensin kayıp işçilik oranı kadar olacaktır. Esasen böyle bir altın yatırım niyeti ile alındığında daha alım aşamasında zarar etmiş olunur. Çünkü bu tarz ürünler fantezi ürünlerdir ve daha çok takı amaçlı ve görselliğine göre göze hoş gelmesi için yüksek işçilikle üretilmiş ürünlerdir. Bu detay mutlaka bilinmelidir.
Tüm bu bilgilerin ışığında işçilik oranı yüksek altınlar asla yatırım amaçlı tercih edilmemelidir. Yüksek işçilik içeren altınlar hiç tercih edilmemeli elbette demiyoruz, yatırım amaçlı tercih edilmemeli dediğimizin altını çizmek isteriz.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir