Yeni Bakanların İsimleri Belli Oldu – SON DAKİKA

Yeni Bakanların İsimleri Belli Oldu – SON DAKİKA

Bugün ülkemiz tarihi için dönüm noktalarından biri. Ülkemizin 95 yıllık yönetim şekli bugün itibari ile değiştirilerek cumhurbaşkanlığı sistemine geçiliyor. Dünya genelinde uygulamanın genel olarak ismi başkanlık sistemi. Bu sistemde artık Başbakanlık makamı olmayacak ve kabineyi cumhurbaşkanı belirleyecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün mecliste yemin ederek başkanlık sisteminin ilk başkanı olarak göreve başladı. Ve görkemli bir törenle başladığı görevinde ilk işi bakanları belirleyerek yeni kabineyi oluşturmak oldu. İşte yeni kabine ve kabinede bakanlık yapacak yeni isimler…

Başkanlık Sistemine Resmen Geçildi

Bugün basın yayın kuruluşlarında, televizyon kanallarında “Yeni Türkiye’nin İlk Günü” manşetlerini hepimiz gördük ve görüyoruz. Başkanlık sistemi adına gerçekten de ülkemiz adına önemli bir gün ve yepyeni bir yönetim sistemine ülke olarak merhaba diyoruz.
Yeni sistemle artık koalisyon hükümetleri tarihe karıştı. Artık halk tarafından seçilecek Cumhurbaşkanı kendi kabinesini belirleyecek. Cumhurbaşkanı artık bakan olarak meclis dışından isimleri  de bakan olarak atayabiliyor. Bu nedenle de ilk bakanların kimler olacağı ciddi bir merak konusu..

Çok Sayıda Ülkeden Devlet Başkanları ve Önemli Misafirler Var

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığı için bugün görkemli bir  yemin töreni düzenlendi. Yemin törenindeki ihtişam pek çok büyük ülke devlet başkanları için yapılan görkemli törenleri aratmadı. Bu tören için dünyanın dört bir yanından misafirler de ülkemize geldi.  Törene 22 ülkeden devlet başkanları ve 28 ülkeden üst düzey temsilciler katıldı.
Katar Emiri Şeyh Temim Bin Hamad El Sani, Gürcistan Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelashvili, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov, Moldova Cumhurbaşkanı Igor Dodon, Bosna Hersek Başkanlık Konseyi Başkanı Bakir İzetbegoviç, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç, Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Thaçi, Pakistan Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin, Çad Cumhurbaşkanı Idriss Deby Itno, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooranbay Jeenbekov, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Sudan Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir, Zambiya Cumhurbaşkanı Edgar Lungu, Gine Bissau Cumhurbaşkanı Jose Mario Vaz, Ekvator Ginesi Cumhurbaşkanı Teodoro Obıang, Somali Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullahi Muhammed Farmajo, Moritanya Cumhurbaşkanı Mohamed Ould Abdel Aziz, Gine Cumhurbaşkanı Alpha Conde, Gabon Cumhurbaşkanı Ali Bongo Ondimba, Cibuti Cumhurbaşkanı İsmail Omar Guelleh törene katılan isimler arasında.
Ayrıca Filistin Başbakanı Rami Hamdallah, Ukrayna Başbakanı Vladimir Grosyman, Kuveyt Meclis Başkanı Marzouq Al-Ghanim, Libya Başkanlık Konseyi Başkan Yardımcısı Abdusselam Kejman, Almanya Eski Şansölyesi Gerhard Schröder, Afganistan Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Orgeneral Raşid Dostum, Afganistan Cumhurbaşkanı İkinci Yardımcısı Server Daniş, Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Usame Nuceyfi, Özbekistan Ali Meclis Senatosu Başkanı Nigmatilla Yuldşev, Azerbaycan Başbakanı Nevruz Memedov, Irak Temsilciler Meclisi Başkanı Selim Cuburi, Fas Meclis Başkanı Habib El Malki,  Gambiya Ulusal Meclis Başkanı Mariam Jack Denton, Kongo Cumhuriyeti Meclis Başkanı Isidore Mvouba, Rusya Federasyonu Başbakanı Dmitry Medvedev, Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Kazakistan Başbaşkanı Bakitjan Sagintayev, Cezayir Başbakanı Ahmed Ouyahia, Senegal Başbakanı Mahammed Dionne, Nijer Başbakanı Brigi Rafini, Moldova Gökoğuz Yeri Özerk Bölgesi Başkanı İrina Vlah, Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov, İtalya Eski Başbakanı Silvio Berlusconi, Belarus Millet Meclisi Cumhuriyet Konsey Başkanı Mihail Misanikovich, Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşat Salihi, Kırım Tatar Türkleri Milli Lideri Mustafa Kırımoğlu, Yunanistan Eski Dışişleri Bakanı Theodora Bakoyannis, Libya Dışişleri Bakanı Muhammed Tahir Siyala da törene katılan isimlerden.
Törene D-8 Genel Sekreteri Ku Jaafar Ku Shaarı, AB Göç İşleri Komiseri Dımıtrıs Avramopoulos, Agit Genel Sekreteri Thomas Gremınger, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Halil İbrahim Akça, Türk Konseyi Genel Sekreteri Ramil Hasanov, Türksoy Genel Sekreteri Düsen Kaseınov’un bulunduğu 6 uluslararası örgütün temsilcisi de katıldı.

Ve Cumhurbaşkanı Yeni Kabineyi Açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan şu anda yeni kabineyi açıklıyor. Bizler de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından oluşturulan ilk kabinedeki isimleri sizlere canlı olarak duyuruyoruz. İşte ilk kabinede yer alacak bakanların isimleri;
Henüz kesinleşmemiş liste şu şekilde;

Cumhurbaşkanı Yardımcısı : Fuat OKTAY
Adalet Bakanı : Abdulhamit GÜL
İçişleri Bakanı : Süleyman SOYLU
Dışişleri Bakanı : Mevlüt ÇAVUŞOĞLU
Milli Savunma Bakanı : Hulusi AKAR
Milli Eğitim Bakanı : Ziya SELÇUK
Sağlık Bakanı : Fahrettin KOCA
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı : Fatih DÖNMEZ
Çevre ve Şehircilik Bakanı : Murat KURUM
Kültür ve Turizm Bakanı : Mehmet ERSOY
Sanayi ve Teknoloji Bakanı : Mustafa VARANK
Ticaret Bakanı : Ruhsar PEKCAN
Gençlik ve Spor Bakanı : Mehmet KASAPOĞLU
Hazine ve Maliye Bakanı : Berat ALBAYRAK
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı : Mehmet Cahit TURAN
Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı : Zehra Zümrüt SELÇUK
Tarım ve Orman Bakanı : Bekir PAKDEMİRLİ

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir