Yeni Başlayanlar için Bitcoin Cash

Yeni Başlayanlar için Bitcoin Cash

Bitcoin Cash’in tanımı kısaca, ‘’Bitcoin blok zincirinde 1 Ağustos2017 tarihinde gerçekleşmiş olan hard fork’’ şeklinde yapılabilir. Hard fork(sert çatal) teriminin anlamı ise bir blok zinciri protokolünden gerçekleşen radikal değişimler için kullanılmaktadır. Bu değişimler sonucunda daha önceden geçersiz sayılan işlemlerin geçerli olabilmesi mümkün olduğu gibi, geçerli işlemlerin de geçersiz sayılabilmesi de mümkündür.

Bitcoin İşlemleri Nasıl Gerçekleşir?

Bitcoin işlemleri madenciler tarafından gerçekleşmektedir. Madenciler, yüksek işlemcili bilgisayarlarda özel bir program ile madencilik havuzlarında işlemlerin gerçekleşmesini sağlayan kişilerdir ve bu işlemler sonrasında da bir miktar Bitcoin ile ödüllendirilirler. İşin güzel yanı ise, bu işlemleri sizlerin de yapabilecek olmanızdır. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi bu işlemler için çok iyi bir bilgisayara ihtiyacınız var. Peki, madenciler hangi işlemlerden sorumludur?

  • Madencilerin yaptığı işlerden ilki Blok madenciliğidir. Blok madenciliğinde madenciler ‘’iş ispatı’’ protokolünü gerçekleştirmektedirler. Bu protokole bağlı olarak yeni bir blok buldukları zaman 12.5 Bitcoin ile ödüllendirilirler. Fakat bu yöntem ile kazanacakları ödül miktarı her 210 bin blokta yarıya düşmektedir. Bu da bu işlemle kazançlarının sürekli azalması anlamına gelir. Ancak madencilerin kazançlarını artırmalarını sağlayan tek yöntem bu değildir.
  • Madencilerin kazanımlarını artıran bir diğer aktivite ise ‘’bloklara işlem ekleme’’ işidir. Bir madenci her yeni blok keşfi sonucunda o bloğun geçici bir diktatörü konumuna gelir. Bu konum sayesinde bir kişinin başka bir kişiye para gönderme talebinde madenciler bu talebi işleyerek bloklara ekler. Madenciler talep edilen işlemi zincir üzerindeki bloklara ekledikten sonra da bu işlem gerçekleşmiş olur. Bu işlemin daha hızlı olması isteniyorsa madencilere belirli bir miktar para ödenir ver verilen paranın miktarına göre de süreç hızlandırılır.

Bitcoin Cash ile Bitcoin Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bitcoin Cash, kullanıcılara sunduğu bazı özellikleri ve merkeziyetten tamamen ayrı oluşu ile Bitcoin’e oldukça çok benzemektedir. Ancak onu Bitcoin’den ayıran önemli özellikleri de vardır. İşte, Bitcoin Cash ile Bitcoin arasındaki farklar:

  • Bitcoin Cash’in blokaj boyutu farklı olarak 8 MB.
  • Bitcoin’de mevcut olan Segwit, Bitcoin Cash’te olmayacaktır.
  • Bitcoin Cash’te ‘’ücretli değiştirme’’ özelliği yoktur. Bu da madencilikte yüksek ücret verip işleminizi ön sıraya alabilme imkanınızı ortadan kaldırmaktadır.
  • Bitcoin Cash’in yok etme ve yeniden başlatma koruması olacaktır.
  • ‘’İş İspatı’’ için Bitcoin’de bulunmakta olan normal 2016 blok zorluğu ayar aralığına oranla çok daha hızlı bir ayar yapabilme imkanı sunmaktadır.

Son olarak, Bitcoin Cash, Bitcoin’de gerçekleşen hard fork sonucu ortaya çıktığı için Bitcoin sahibi olan herkes otomatik olarak Bitcoin Cash sahibi olarak gözükmektedir.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Gökhan Ayhan

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir