Yeni Bir Çılgın Proje; 1 Euro'ya Satılık Yazlık

Yeni Bir Çılgın Proje; 1 Euro'ya Satılık Yazlık

Tüm dünya ülkeleri ülkelerine turist çekerek ekonomik getiri sağlamak için her yolu deniyorlar. Ülkeleri ya da beldelerine turist çekebilmek için ilginç yöntemlere başvuran idarecilere İtalya’nın Sicilya bölgesinde bulunan yaklaşık 11 bin nüfuslu Mussomeli şehrinin Belediye Başkanı Giuseppe Catania da eklendi. Catania turizm konusunda yepyeni bir çılgın proje açıklayarak beldede 1 Euro’ya yazlık satışına başladı.

Yeni Bir Çılgın Proje; 1 Euro’ya Satılık Yazlık

Mussomeli şehrinde turizmi canlandırmak için çok sayıda evi 1 Euro’ya satmaya karar veren belediye başkanı, beldede bulunan terk edilmiş eski evlerin sahiplerini evlerini 1 Euro gibi sembolik bir rakamla satmaya ikna etti. Tarihi bir dokusu bulunan ve şehirde şu ana kadar 39 adet ev 1 Euro bedelle satıldı. Yazlık evlerin satışlarının devam edeceği belirtiliyor.

İnternet Üzerinden Satışlar Devam Ediyor

1 Euro’luk sembolik bedelle satışa sunulan evlerin, Mussomeli şehrinin ekonomisini ve turizmini güçlendirmek adına önemli bir rol oynuyor. Eski evleri case1euro.it sitesinde 1 euroya satılığa çıkaran Belediye Başkanı Giuseppe Catania’nın hedefi, yazlıkçı sayısını çoğaltarak kentin ekonomisine can vermek.

Bölgede çok sayıda ev kullanılmaz ve terk edilmiş bir halde bulunuyordu. Bu evlerin ekonomiye kazandırılması, tadilarlarının yapılarak kullanmak isteyenlere hizmet vermesi amacı ile ev sahiplerini, terk edilmiş eski evlerini 1 Euro’ya satmaya ikna eden Mussomeli şehrinin Belediye Başkanı şimdiye kadar 39 evin satışının yapıldığını duyurdu.

Evlerin satışı için özel bir internet sitesi sitesi oluşturan ve bu internet sitesinde satılacak evlerin fotoğraf ve bilgilerini yayınlayan Giuseppe Catania, “Eskiden bu mahallelerde sabahlara kadar oturulurdu. Bu balkonlarda insanlar sabahlara kadar konuşurdu. Şimdi ise terk edilmiş durumda. Mahalleyi eskisi gibi tekrar canlandırmayı hedefliyoruz” dedi. İlgi çekici evlerin eski olması sebebiyle kullanılabilecek duruma gelmesi için tadilat yapmak gerekiyor. Ancak evler için yapılacak tadilatlar, tapu ödemeleri, noter masrafları gibi tüm masrafların toplamının maksimum 20 bin Euro’dan daha düşük olduğu belirtiliyor. Maksimum 20.000 Euro’luk bir bütçe ile İtalya’nın Sicilya bölgesinde Mussomeli kentinde her isteyen yenilenmiş güzel bir yazlığa sahip olabilecek.
Kentte turizmin canlandırılması adına düzenlenen kampanyadan da kentin sakinleri oldukça memnun. Satın alınan evlerin tadilatlarını üstlenen inşaat firmaları da kampanyanın kendileri için de çok faydalı olduğunu, kampanyanın daha şimdiden bölgedeki ekonomiyi canlandırmak adına sonuç vermeye başladığını bildiriyorlar.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir