Ziraat Bankası Mesleklere Özel Krediler

Ziraat Bankası Mesleklere Özel Krediler

Bankalar ticari işletmelerin ve tüketicilerin nakit ihtiyaçlarını karşılmak için çeşitli kredi olanağı sumaktadır. Bu kredi çeşitleri içeriğine ve krediyi talep eden kişilerin özelliklerine göre kategorilere ayrılmaktadır. Bankalar bu özelliklere göre, istenilen krediyi müşterilerilerine sağlamaktadır.
Devlet bankası olan Ziraat Bankası’da, müşterilerinin taşıdığı özelliklerine göre uygun ödeme ve faizli çeşitli kredi olanakları sunmaktadır. Ziraat Bankası’nın kredi çeşitleri farklılık gösterse de, ön plana çıkan kredi çeşidi meslek gruplarına özel kredi seçenekleridir.

Mesleklere Özel Kredi Türleri

Ziraat Bankası, farklı meslek gruplarına mensup müşterilerine özel kredi seçenekleri sunmaktadır. Kredi isimleri de, krediyi talep eden müşterinin meslek gruplarına göre adlandırılmaktadır. Küçük ve orta ölçekli işlemelerin yararlanabileceği iki tür kredi vardır.
1- KOSGEB Destek Kredileri 
Ziraat Bankası ve KOSGEB işbirliği ile hazırlanan krediye, sadece küçük ve orta ölçekli işletmeler başvuru yapabilmektedir. Bu kredi türünde amaç, KOBİ’lere finansal destek olmaktır. Bu kredi kapsamında kredi faizinin tamamı veya bir bölümü KOSGEB tarafında karşılanmaktadır. Ziraat KOSGEB Destek Kredisi kapsamında indirimli faiz oranları uygulanmaktadır.
2- Kredi Garanti Fonu
Kredi Garanti Fonu, KOBİ özelliği taşıyan, nakit paraya ihtiyacı olan ancak teminat konusunda zorluk çeken işletmelere verilmektedir. KOBİ özelliği taşıyan işletmeler, serbest meslek sahipleri, tarım sektöründe çalışan işletmeler, havayolu işletmeleri, çiftçiler, esnaf ve sanatkarlar, seyahat firmaları ve ihracat işi yapan işletmeler Kredi Garanti Fonu’ndan yararlanabilmektedir. Kredi Garanti Fonu kapsamında, Ziraat Bankası’ndan kredi kullananmak isteyen işletmeler, ihtiyaç duydukları kefaletten %85 ile %100 oranlarında faydanabilirler. Kefalet limiti işletme türüne göre değişiklik göstermekle birlikte, üst limit 12 milyon TL ile 200 milyon TL arasıdadır.
Kredi vadeleri ise, yatırım kredileri için 3 yıl ana para ödemesiz 10 yıl, işletme kredileri için ise 1 yıl ertemeli 5 yıldır.
Ziraat Bankası’ndan kredi almak ve Kredi Garanti Fon’undan yararlanmak isteyen işletmeler başvurularını Ziraat Bankası Şubelerine yapmalıdırlar. Kredi kullanımlarında uygulanan faiz ve Kredi Garanti Fonu kafelat oranları banka değerlendirmesi ile belirlenmektedir. Kredi Garanti Fonu ile ilgili daha detaylı bilgiyi şubelerden öğrenebilirsiniz.

Ticari Plaka Sahiplerine Özel Plaka Kredisi 

Ziraat Plaka Kredisi, yolcu taşımacılığı yapan minibüs ve ticari taksi sahiplerinin yararlanabileceği bir kredidir. Ticari plaka sahipleri, yeni minibüs ve taksi alımlarında veya işletme sermayesi ve diğer nakit ihtiyaçları için bu krediden yararlanabilmektedir. Bu kredi türünü aylık eşit taksitli olarak 60 aya kadar vade ile kullanılabilmektedir.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Gökhan Ayhan

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir