Ziraat Bankası Spot Krediler

Ziraat Bankası Spot Krediler

Spot krediler, günümüzde bankalar tarafından sıklıkla kullandırılan krediler arasında yer almaktadır. Bu kredi ürününde, kullandırılan kredinin faiz oranı kredi kapatılana kadar sabit kalmaktadır. Ülkede yaşanan ekonomik dalgalanmalar kredinin vadesini ya da faizini değiştirmemektedir. Kredinin vadesi ve faiz oranı kredi müracaatı esnasında belirlenmekte ve kredi kullanıcısı borcun bitimine kadar sabit faiz oranı üzerinden ödemelerini gerçekleştirmektedir. Ülkemizde birçok banka spot kredi kullandırmaktadır. Onlardan biri ise kamu sermayeli T.C. Ziraat Bankası. “Kredi Vadeniz Boyunca Faiz Değişikliği Endişeniz Olmasın!” diyen Ziraat Bankası hazırladığı uygun spot kredi faiz oranları ile bireylerin kısa vadeli finansman ihtiyacına cevap vermektedir.

Ziraat Bankası’ndan Spot Kredi Kullanmak İçin Gereken Ön Koşul Nedir?

Spot kredi kullanma koşulları içinde başı çeken en önemli koşul, kredi kullanan kişinin ticari faaliyette bulunmasıdır. Spot kredi kapsamında T.C. Ziraat Bankası, sabit faizli kredi kullanmak isteyen işletme sahiplerinden vergi levhalarını veya ticari faaliyetini belirten bir belge ister. Bu ön koşul dışında geriye kalan her şey normal ihtiyaç kredilerinde geçerli şartlarla aynıdır. Yani Ziraat Bankası, spot kredi kullanmak isteyen bireylerin geçmiş banka sicilleri ve kredi notlarıyla ilgilenir.

Ziraat Bankası Spot Kredi Özellikleri Nelerdir?

  • Spot kredinin miktarı, uygulanacak vade ve faiz oranı kredinin kullandırıldığı anki piyasa şartlarına göre günlük olarak hesaplanır.
  • Spot kredinin kapanış tarihine kadar uygulanacak faiz oranı sabit kalmaktadır.
  • Spot kredinin vadesi 1 – 90 gün arasındadır.

Ziraat Bankası Spot Kredi Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır?

İşletme sahibi bireyin T.C. Ziraat Bankası’ndan spot kredi alabilmesi için öncelikle bankaya gidip ticari faaliyetini belirten belge ile başvurması gerekmektedir ve yetkili kredi uzmanları eşliğinde bir spot kredi ödeme planı çalışması yapmalıdır. Sonrasında birey, Ziraat Bankası’nın belirlediği limit dahilinde spot kredisini kullanılabilir.
Sabit faiz oranı özelliği ile bilinen spot kredi bankacılık ürününü, örnekle açıklamak gerekirse; bir işletme sahibi 3 ay vadeli yüzde 2 faiz oranı ile 15 bin TL tutarındaki krediyi 01.12.2017 tarihinde çekmiş bulunsun; işletme sahibi kredi borcunu vadesinden evvel kapatmak ya da  banka söz konusu borcu vadesinden evvel tahsil etmek isterse, her iki tarafın isteği de olumsuz  sonuçlanır. Çünkü kredi anca 01.03.2018 tarihinde, faiz ve ana para ödenmek suretiyle kapatılabilir. Bu süre zarfında, iç piyasada çeşitli değişiklikler, dalgalanmalar yaşansa bile bankanın başta belirttiği faiz oranı katiyen değişmez, sabit kalır. Eğer kredi anlaşmasına, erken ödeme seçeneği konulmuşsa; o zaman spot kredi erken kapama gerçekleşebilmektedir.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Gökhan Ayhan

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir